ده ها تن از راننده گان موتر های مسافربری و باربری با تجمع در ترمینال شهر هرات از مقامات امنیتی خواستند تا در قمست تامین امنین شاهرای هرات قندهار تلاش بیشتری به خرج دهند.

این افراد می گویند طی سه ماه گذشته ۵ راننده از سوی افراد مسلح ناشناس و طالبان مسلح به قتل رسیده و چندین موتر باربری و مسافربری پس از اینکه از سوی افراد مسلح اموال آن سرقت گردید اتش زده شده

محمد امین ۴۰ ساله یکتن از دریوران در این مورد می گوید:” چند روز قبل در منطقه دشت بگوا چند سارق مسلح به طرف ما در منطقه دشت بگوا شلیک نمودند که در نتیجه یک دو مسافر ر زخمی شد و آنها توانستند که از منطقه فرار کند.

وی افزود : زمانیکه به یکی از پوسته های امنیتی نزدیک شدند این موضوع را برای آنها گفتند مسوولین پوسته امنیتی گفتند خدای خود را شکر کنید که زنده هستید و حتی دنبال سارقین مسلح نرفتند.

گل احمد  ۳۵ ساله که یکی از راکبین که مورد حمله افراد مسلح قرار گرفته بود  در این مورد میگوید:” روز گذشته که از طرف قندهار به سوی هرات در حرکت بودیم که در منطقه دشت “بگوا” چند فرد مسلح به ما حمله نمودن و دو تن را به ضرب گلوله زخمی کردند.

میر محمود یکتن دیگر از دریوران در مسیر شاهرای هرات قندهار در این مورد می گوید:” اگر وضع به همین منوال به پیش برود من دیگر در مسیر شاهرای هرات قندهار مسافر نخواهم برد”.

وی علت این کار را عدم امنیت در شاهرای هرات قندهار بخصوص دشت بگوا خواند.

وی می گوید افراد وابسته به گروه طالبان در موتر های سراچه و بایفور به صورت آزادانه در مسیر شاهراه گشت و گذار می کنند اما نیروهای خارجی و داخلی توان مقابله با آنها را ندارند.

حاجی نصرالدین یک تن که روز گذشته از قندهار به هرات آمده است می گوید زمانیکه کاروان نیروهای خارجی در مسیر شاهراه رفت آمد می کنند اکثر مواقع بالای موتر های مسافربری فیر می کنند .

وی می گوید روز گذشته در منطقه عزیز اب بیش از یک صد موتر از ساعت دوازده ظهر تا چهار عصر منتظر باز شدن شاهراه بودند که از سوی نیروهای ایساف به دلیل بروز حمله انتحاری مسدود شده بود.

شریف جان هروی مسوول باربری “هری ترانسپورت” در هرات  در این موردمی گوید نه از چندی بدین سو که امنیت در شاهرای هرات قندهار بر هم خورده است راننده گان  برای بردن مسافرین کمتر تن می دهند و حتی بعضی ها مسافربری نمی کنند.

وی افزود”:از طرف باربری ما بالاتر از ۱۰۰ موتر مختلف درمسیر شاهرای هرات قندهار  درهر ماه دررفت و آمد می باشند که در طول سه ماه بیش از ده واقعه ه حمله افراد مسلح بالای  بعضی از این موتر ها داریم .

وی همچنان علاوه کرد:” چندین بار موضوع نبود امنیت را در میان شاهرا به مسوولین امنیتی ابراز کردیم که متاسفانه رسیده گی نشده است .

او علاوه کرد:(در منطقه دشت بگوا هیچ گونه امنیت جانی و مالی برای دریوران وجود ندارد).

در این حال عبدالغفار وطن دار قوماندان امنیه ولایت فراه می گوید از ده روز بدین سو یک کندک چندین امنیتی در مسیر شاهراه ایجاد شده و پس از این جلو فعالیت سارقین مسلح و طالبان در این مسیر گرفته خواهد شد.

وی افزود :”مسوولین امنیتی در ولایت فراه شب و روز برای از بین بردن افرادی که می خواهند امنیت جانی مردم را به خطر بیاندازند فعالیت می کند”.

وی همچنان علاوه:” در گذشته چندین حادثه در ولایت فراه اتفاق افتاد که عاملین آن توسط مسوولین امنیتی دستگیر و به پنجه قانون سپرده شدند”.

یکتن از معاون داکتران در بخش شفاخانه عاجل ولایت هرات  در این مورد گفت:” روز گذشته دو تن را که توسط افراد ناشناس مجروع شده بودند به این شفاخانه آورندن که حال یکتن وخیم می باشد.

وی افزود:” به گفته یکتن از پایوازیهای این مجروعین آنها در منطقه دشت بگوا توسط افراد مسلح زخمی گردیده و تمام اموالشان را به سرقت بردند.

در همین عبدالروف احمدی سخنگوی قوماندانی زون ساحوی پولیس در غرب افغانستان می گوید طی یک سال گذشته بیش از ۵۰۰ سرباز شاهراه به اتهام سو استفاده از وظیفه و سهل انگاری از کار برکنار و به جای آنها افراد دیگری گماشته شده اند.

وی می گوید از دو ماه بدین سو وضعیت امنیتی در مسیر شاهراه عمومی هرات قندهار نسبت به چند ماه قبل بهبود یافته و دولت در تلاش است تا جلو هر گونه نا امنی  را در این مسیر بگیرد.

بنا به اظهارات وی تا زمانیکه راننده گان نیز با دولت همکاری نکنند دولت به تنهایی خود نمی تواند امنیت شاهراه را تامین کند.

رئیس اتحادیه باربری و مسافربری ولایت هرات می گوید روزانه بیش از ۳۰۰ عراده موتر مسافربری و باربری در مسیر شاهراه هرات قندهار رفت و آمد دارند .

وی نیز از نیروهای امنیتی خواست تا در قسمت تامین امنیت شاهراه هرات قندهار تلاش بیشتری به خرج دهند.

بنا به اظهارات وی امنیت در شاهراه ضامن رشد اقتصادی دولت و ملت می باشد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb