یک نهاد ایتالیایی بنام “سازمان اطلاعات و امنیت خبرنگاران” واقع در شهر سی ینا در ایالت توسکانی ایتالیا جایزه بین المللی آزادی بیان سال ۲۰۰۸ میلادی را به دو خبر نگار افغان اعطا کرد.

سازمان اطلاعات و امنیت خبرنگاران جایزه امسال خویش رابه نسیم فکرت خبرنگار ( وبلاگ نویسان افغان)و سید پرویز کامبخش محصل دانشگاه  بلخ اعطا شد.

 کامبخش که درحال حاضر به جرم خواندن و تکسیر مقاله‌ای کفرآمیز از انترنت، توسط محکمه ابتدایه ولایت بلخ محکوم به اعدام شد و بعدا توسط محکمه استیناف در کابل، به ۲۰ سال حبس محکوم گردید.

به اساس راپور هاى رسیده به آژانس خبرى وخت قرار بود سید یعقوب ابراهیمی برادر سید پرویز جهت دریافت جایزه برادرش په ایتالیا سفر نماید اما نسیم فکرت در گفتگو با وخت گفت : (( بنابر دلایلی برادر کامبخش نتوانسته بود به ایتالیا برود و جایزه برادر دربندش را دریافت کند ولى در عوض جایزه آزادی بیان کامبخش را به من تحویل دادند تا در زندان به او تسلیم کنم.))

نسیم فکرت در پاسخ به این سوال که چرا جایزه آزادی بیان سازمان اطلاعات و امنیت خبرنگاران به او تعلق گرفته است گفت: (( این جایزه به خاطر کارهای بوده که من در طی سال های گذشته در عرصه رسانه دیجیتال و آزادی بیان در کشورم انجام داده ام.))

 نسیم فکرت، بنیانگذار کانون وبلاگ نویسان افغانستان در عرصه وبلاگ نویسی چندین بار ورکشاپ های آموزشی وبلاگ نویسی و رشد وبلاگ نویسی در میان فرهنگیان و ژورنالیستان افغان راه اندازى کرده است.

فکرت در سال ۲۰۰۸ یک روزنامه الکترونیکی بنام افغان پرس ایجاد کرد و خودش مدیر دو وبلاگ شخصی است که روزانه بروز می کند.

نسیم فکرت ضمن تشکر از سازمان که جایزه آزادى بیان را به آنها اهدا نموده درزمینه به این جایزه گفت:

((من این جایزه را به کسانی اهدا می‌کنم که در طی سال‌های گذشته حیات شان را در راه آزادی بیان و اندیشه در کشورم اهدا کرده اند. این جایزه مربوط به همصنفانم بوده، مربوط به عبدالصمد روحانی، شکیبا څانگه آماج، ذکیه ذکی، شیما رضایی، اجمل نقش‌بندی که کشته شده اند و دیگرانی که در زندان بسر بردند و ضرب شتم دیدند  میباشد.))

قابل یاد آوریست که سال گذشته ‏این جایزه ویژه مطبوعات سال ۲۰۰۷ را به عدنان حسن پور و هیوا بوتیمار اهدا کرد.

عدنان حسن پور، روزنامه‌نگار ایرانی بود که به اعدام محکوم شده بودواین جایزه روز سی ام ‏نوامبر سال گذشته در مراسمی در شهر ” سی ینا ” در ایالت توسکانی ایتالیا به لیلا حسن پور و هادی بوتیمار ‏خواهر و برادر عدنان و هیوا به نیابت از آنها اعطا شده بود. آ وخت

https://www.facebook.com/heratpaperfb