با تهدیدات ، فشار و مشکلات از طرف جناحهاى مختلف ؛ فعالیت ژورنالستان در ولایات رو به محدود شدن است .

  شمارى از ژورنالستان ادعا دارند که آنها از طرف نیروهاى امنیتى داخلى و خارجى ، مخالفان مسلح و افراد نا معلوم تهدید میشوند .

  همچنان به اساس معلومات دیده بان رسانه ها،  از ماه مى ٢٠٠٨ الى اپریل سال روان   ،  ۶٠ مورد خشونت علیه ژورنالستان ثبت شده است . 

 غزنى ،که در حدود ١۵٠ کیلومترى شهرکابل موقعیت دارد ، از جمله ولایاتى است که فعالیت هاى ژورنالستیک در آن ، درحال محدود شدن است .

قاسم رحیمى گزارشگر تلویزیون  خصوصى آریانا درولایت غزنى  می گوید: که فعلا فعالیت آنها از ولسوالى ها به مرکز ( شهر غزنى ) محدود شده است . 

به گفته ه موصوف، ژورنالستان دولتى از طرف مخالفین  و ژورنالستان آزاد از طرف هر دوى آنها مورد تهدید قرار میگیرند .

 وى می گوید: : (( اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، ژورنالستان آنجا را ترک و غزنى به یک خلاى مطبوعاتى دچار خواهدشد . ))

رحمت الله نیکزاد عکاس آژانس خبری اسوشیتت پرس که به اتهام تصویر برداری اجساد دو زن که توسط طالبان درغزنی به قتل رسیده بود ، به تاریخ ٢٧سرطان ازسوى امنیت ملى توقیف وپس از دو روز تحقیق، رها گردید .

این زنان  که در بخش جنایی قوماندانی امنیه کار میکردند، بتاریخ ٢٣ سرطان سال گذشته ، به قتل رسیدند  . 

 قاسم رحیمى میگوید که درجریان یک سال گذشته، چندین بار مورد پیگرد امنیت ملى قرار گرفته و یکبار براى چند ساعت، بازداشت گردید ه بود .

وى در اواخر سال گذشته ، بعد از آن بازداشت شد که جهت پوشش خبرى، مذاکره با  طالبان که بخاطر رهایى کارمندان ربوده شده یى کوریایى در ریاست هلال احمر افغانى، برگذار شده بود ؛ رفته بود .

گرچه در ولایات غزنى، پکتیا، پکتیکا، خوست ، هلمند ، کندهار ، ارزگان و ننگرهار ژورنالستان با تهدیدات نیروهاى امنیتى داخلى و خارجى و مخالفان مسلح مواجه اند،اما در ولایات شمال و شمال الشرق ژورنالستان از تهدیدات جنگسالاران رنج میبرند .

عبدالقیوم بابک سخنگوى انجمن رسانه هاى آزاد آسیایى جنوبى ( سفما )  وادیتر آى دبلیو پى آر( انستیتیوت گزارش دهى جنگ وصلح ) در شمال کشور، به نماینده گى از ژورنالستان شمال  میگوید که در آنجا بیشتر حاکمیت  جنگ سالاران است و اینها بزرگترین چالش در  سد راه ژورنالستان  میباشد .

 بابک افزود: ((  دست جنگ سالاران درتمام عرصه ها محسوس است و ژورنالستان آنجا همواره میکوشند که به نکات اساسى جنگ سالاران وزورمندان تماس نگیرند .))

 به می گوید:ه موصوف در جریان سه سال اخیر، شمارى از ژورنالستان تحقیقاتى مجبور شدند تا ساحه را ترک کنند .

 دیان احمدى خبرنگارمحلى  رادیو آزادى در  بدخشان، از مدت یک سال به اینطرف  دراثر تهدیدات از سوى زورمندان مجبور به ترک آن محل شده است .

 وى به  آژانس خبرى  پژواک می گوید:  : (( در بدخشان   مافیا  و قدرتمندان سد راه ژورنالستان  مى باشند . ))

به می گوید:ه موصوف خودش از سوى یکى از قوماندانان اسبق محلى که درحال حاضر مسوول یک کمپنى سرک سازى است ،  تهدید به مرگ گردیده و درحال حاضر درکابل بسر میبرد  .  

شمارى از ژورنالستان در شرق و جنوب دعوه دارند که آنها از طرف نیروهاى خارجى نیز تهدید میشوند .

 نورا جان بهیر ژورنالست رادیو کلید، در خوست  میگوید که هنگامى که نیروهاى خارجى مورد حمله مسلحانه قرار میگیرند و یا با انفجار مواجه میشوند ؛ به گزارشگران اجازه نمى دهد و اگر کسى وارد ساحه شود، مورد تهدید قرار میگیرد .

   به می گوید:ه موصوف در بعضى اوقات نیروهاى خارجى در مورد تلفات خود معلومات نمى دهند و آنها به دلیل نبود توازن مجبور اند خبر نشر نکنند که در اینصورت با تهدید طالبان مواجه میشوند .

وى همچنان می گوید: که آنها توسط نامه و یا تیلفون تهدید میشوند . 

 کمال سادات خبرنگار اسبق بى بى سى در خوست توسط نیروهاى خارجى، یکبار از طرف شب برده شده بود و بار دیگر، حین رفتن به خانه توسط افراد مسلح ناشناس بسته و لوازم اش به یغما برده شده بود .

 

عدم بررسى قضیه عبدالصمد روحانىکه  در جوزاى سال گذشته توسط افراد ناشناس در هلمند کشته شد  ، اجمل نقشبندى در حمل ١٣٨۶ توسط طالبان در هلمند کشته شد  و جاوید احمد یازمى خبرنگار یک شبکه تلویزیونى کانادایى   که درسال گذشته  در کندهار به قتل رسید  ، ژورنالستان این ولایات راهراسان ساخته  است .

 بشیر احمد نادم خبرنگار آژانس خبرى پژواک در کندهار،  میگوید که حالا خبرنگاران خود را مصوون نمى دانند .

وى میگوید که به اساس همین هراس ، شمارى از خبرنگاران خانواده هاى خودرا به مراکز ولایات یا انطرف سرحد انتقال داده و حتى عده یى از آنها مجبور به ترک وظیفه شده اند .

محمد الیاس خبرنگار رادیو آزادى درهلمند میگوید که بعد از قتل روحانى خبرنگاران میترسند و از شهر بیرون نمى روند .

بسم الله پشتونمل خبرنگار آژانس  خبرى پژواک در زابل، چندى قبل  بعد از نشر خبرلت و کوب ١٨ معلم توسط طالبان ، براى چند ساعت توقیف و لت و کوب گردید .

وى همچنان می گوید: که ،  طالبان و مقامات امنیتى در دادن معلومات مشکلات را ایجاد میکنند و یا از تلفات خود چشم پوشى مینمایند  .

او  همچنان می گوید: که امنیت ملى، تمام تماسهاى شان  را با مخالفان کنترول میکند و در بعضى اوقات ،اجازه دخول به جلسات مهم را نمى دهند .

 زړگى امیرزاده فلمبردار تلویزیون شمشاد در ننگرهار میگوید که آنها  حین فلمبردارى صحنه هاى انفجار و حملات انتحارى علیه نیروهاى خارجى ، با تهدیدات این نیروها مواجه میشوند . 

  ضیا بومیا مسوول کمیته دفاع از ژورنالستان میگوید که درجریان یکسال گذشته خشونت علیه آزادى بیان موجود بود؛ اما آزادى بیان وجود داشت .

 وى می گوید: که درجریان سال ٢٠٠٨ میلادى با وجود پیشرفت و تحولات مثبت در فعالیت رسانه ها ،   ۴٨ واقعه خشونت علیه ژورنالستان نیز ثبت شده است .

همچنان  به اساس معلومات صدیق الله توحیدى مسوول دیده بان رسانه ها در ۶٠ موردخشونت که از ماه مى ٢٠٠٨ الى اپریل ٢٠٠٩  ثبت شده ،  ۴٠ مورد خشونت از سوى دولت ، ٢ مورد از سوى طالبان و١٨ موردخشونت از سوى افراد نامعلوم علیه خبرنگاران صورت گرفته است .

  در این ۶٠ مورد خشونت دو مورد قتل ، ٢٠ مورد بازداشت ، ۶ مورد اختطاف ، ١ مجروح ،  وبقیه لت وکوب وسانسور شامل است .

اما وحید عمر رئیس مرکز رسانه هاى دولت ، ارقام یاد شده را تایید نه کرد .

 وى به آژانس خبرى  پژواک می گوید: که امنیت ، مشکلات عام است که با آن  علاوه از ژورنالستان ، مردم عام و نیروهاى امنیتى نیز مواجه هستند .

وى افزود : (( ما فکر نمى کنیم یک تجار ، یک فرد عادى و یا کارمند دولت، بیشتر از ژورنالست مصوون باشد . ))

 به اساس راپور هاى آژانس خبرى  پژواک از جریان سال گذشته تا حال،سه ژورنالست ( عبدالصمد روحانى  خبرنگار سرویس جهانى بى بى سى و پژواک ،   جاوید احمد یازمى  خبرنگار تلویزیون کانادایى  ، منیر احمد عامل  مجرى برنامه تفریحى تلویزیون خصوصى امروز )  کشته شده اند .

همچنان خلیل نرمگوى طنز نویس و ژورنالست درولایت بغلان ، نصیر احمد فیاض  مجرى برنامه حقیقت تلویزیون آریانا در کابل  ، محمد رجا مدیر مسوول رادیو دایکندى ، نظرى  پریانى ژورنالست روزنامه پیمان  وهمکارانشان در کابل ،  فهیم کوهدامنى مدیر مسوول تلویزیون امروز در کابل، از جمله ژورنالستانى  هستند که به مدت هاى مختلف توقیف شده اند .

همچنان میشل فوشن یک  زن کانادایى  درکابل  اختطاف شده ،  علیه وکیل احمد احساس ژورناست تلویزیون آشنا در کابل سؤقصد صورت گرفته  ، رونا شیرزى مسوول رادیو قویاش در ولایت فاریاب ،  مینا حبیبى  گزارشگر روزنامه چراغ  در کابل ،   داوود ساحل مدیر مسوول  هفته نامه کابل شاهان  ، دیان احمدى ژورنالست رادیو آزادى درولایت بدخشان، از طرف افراد ناشناس و امنیتى تهدید شده اند .

همچنان طبق خبرهاى آژانس خبرى  پژواک سید داوود یعقوبى مدیر مسوول هفته نامه آیینه روز ، توسط افراد ناشناس لت و کوب شده ؛ بالاى سرحدى صدف  کارمند رادیو ( ولس غږ ) در خوست حمله صورت گرفته که به خودش آسیب نرسید؛ اما پسرش جراحت برداشت .

 همچنان به اساس  گزارش  تازه   سازمان گزارشگران بدون مرز ،   از جون ٢٠٠٧ تا جنورى ٢٠٠٩، در   ( افغانستان) ٢۴ ژورنالست لت وکوب شده، ٣۵ ژورنالست تهدید به مرگ ،  ١۴ تن توسط نیروهاى امنیتى توقیف و ٧  تن اختطاف شده اند.

 

این راپور افزوده است که  یکتعداد ژورنالستان که بیشتر آنان طبقه اناث را تشکیل میدهند، بخاطر فشار هاى خارجى  مجبور به ترک وظایف شان شده اند .

  راپور یاد شده افزوده است که  بعد از گذشتن ٧ سال ،هنوز هم ژورنالستان امنیت خوب ندارند؛ حالا از طرف مافیا مواد مخدر و  اسلحه  نیز تهدید میشوند .

اما با وجو مشکلات و تهدیدات در ولایات یاد شده ؛ژورنالستان هرات نسبت به سالهاى قبل مصوون هستند .

  احمد فواد احمدى ژورنالست تلویزیون آریانا در  هرات، می گوید: که گرچه تهدید هاى تیلیفونى ادامه دارد؛ اما در سال گذشته خورشیدى فقط ١١ مورد لت وکوب ، توهین ، بازداشت و حمله بالاى ژورنالستان ثبت شده است . 

وى گرچه این رقم را نسبت به سال قبل آن ناچیز خواند؛ اما رقم اصلى را ارایه نه کرد .

  منزل  خدیجه احمدى معاون رادیو خصوصى فریاد  درولایت هرات  در مدت دو هفته دو بار  دراپریل ٢٠٠٨ میلادى  مورد حمله  بم دستى قرار گرفت  که تلفات جانى نداشت  .

نیلوفر حبیبى کارمند تلویزیون محلى هرات نیز از سوى افراد ناشناس مورد حمله چاقو قرار گرفته  ومجروح گردید .

 به می گوید:ه موصوف،  یکى از علت هاى کاهش خشونت علیه ژورنالستان هرات ، انسجام آنها  مى باشد.  

 اما باوجود تهدیدات به اساس ارقام ارایه شده، از سوى وزارت اطلاعات وفرهنگ ، اکنون بیش از ٣٠٠ نشریه چاپى ، حدود٢٠   تلویزیون و١٠٠ رادیو خصوصى   درسراسر کشور فعالیت میکنند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb