سرانجام کشت کوکنار دامن خودمان را هم گرفت

 

۵۰ هزار معتاد در هراتی که کشت کوکنارش به صفر رسیده

 

معتادین در هرات مبارزه با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر از برنامه های اساسی جامعه جهانی و دولت افغانستان در چند سال گذشته بوده است و در مجموع دولت و جامعه جهانی هزینه های هنگفتی را در این زمینه متقبل شده اند.

باتوجه به ارائه گزارش های مسوولان مبارزه با مواد مخدر، مبارزه آنها در اکثر ولایت مثمر ثمر بوده و آن ها توانسته اند تا حدودی زیادی در محو و کاهش کشت کوکنار موفق باشند.

اما این امر در شهرها و شهرستانهایی که عمدتن مرکز درگیری مخالفان و زارعین کوکنار بوده است با دولت بوده است خیلی موفق و مثمر نبوده است.

سال گذشته مسوولان مبارزه با مواد مخدر در هرات از کاهش ۸۳ درصدی کشت کوکنار در این ولایت خبر دادند و اظهار داشتند روند مبارزه با کشت مواد مخدر به شدت جریان دارد و این کاهش مساوی با به صرف رسیدن کشت کوکنار در این ولایت است.

کشف مواد مخدر در هرات هم اکنون نیز چند گروه از نیروهای مبارزه با مواد مخدر در اطراف و شهرستان های هرات مصروف تخریب اراضی زیر کشت کوکنار هستند و بر اساس آمار ارائه شده از سوی آنان از آغاز برنامه محو کشت کوکنار در سال جدید تا کنون در حدود ۶۰۰ جریب زمین زیر کشت کوکنار از شهرستان های کشک و اسفزار (شیندند) تخریب گردیده است.

به گفته مسوولان روند مبارزه و تخریب اراضی زیر کشت کوکنار در مناطقی که به دلایلی حاکمیت قانون در آن جا ها کمتر تطبیق میشده به شدت ادامه دارد و آن ها امیدوارند، هرات را عاری از کشت کوکنار بسازند.

در پهلوی روند تخریب اراضی، منسوبان پولیس مبارزه با مواد مخدر نیز در طول یک ماه گذشته توانسته اند بیش از ۲۰۰ کیلوگرام مواد مخدر را از نزد قاچاقچیان به دست بیاورند و چند نفر از حاملین آنان را نیز بازداشت، نمایند که بیشترین کشفیات مواد مخدر توسط پولیس سرحدی هرات صورت گرفته است.

اما بحث مهم اینست که سرانجام کشت بیش از حد مواد مخدر در کشور که عمدتن در زمان طالبان به یک جنس صادراتی پر بها و کم مصرف در آمده بود، دامن جامعه فقیر و اکثرن بیکاری خودمان را نیز گرفت.

شواهد نشان میدهد در چند سال گذشته آمار مبتلایان به مواد مخدر افزایش یافته که این امر مهم و حیاتی سبب نگرانی مسوولان و شهروندان هرات گردیده است.

به گفته غلام رسول غوریانی مدیر اداری ریاست مبارزه با مواد مخدر، بررسی های انجام شده در سال های قبل حاکی از موجودیت ۴۷ هزار معتاد به مواد مخدر گوناگون در شهر هرات بوده است و به احتمالن این رقم در حال حاضر افزایش یافته است.

آقای غوریانی هم مرز بودن هرات با کشور ایران و ترکمنستان و رفت و امد مهاجران از این کشور ها را یکی از دلایل افزایش معتادان به مواد مخدر میداند و می گوید: ما به مسوولان پولیس مبارزه با مواد مخدر پیشنهاد داده ایم تا برای گرفتاری خورده فروشان مواد مخدر در سطح شهر به صورت جدی اقدام نمایند.

به گفته آقای غوریانی در صورت عدم جمع آوری خورده فروشان مواد مخدر از سطح شهر این امر نیز در افزایش معتادان به مواد مخدر نیز تاثیر گذار خواهد بود.

آمار افزایش معتادان در حالی از سوی مسوولان مبارزه با مواد مخدر ارائه می شود که مراکز صحی برای درمان و بازگشتاندن مجدد معتادان به اجتماع با توجه به آمار معتادان بسیار کم و فعالیت های آنان بسیار محدود است.

گزارش مسوولان نشان میدهد، هم اکنون در هرات سه مرکز صحی به نام های شهامت، الفلاح و شفا با پذیرش محدود فعالیت می کنند که تنها مرکز شهامت توانائی مداوای بیست تن معتاد را در یک ماه دارد.

این آمار زنگ خطر بزرگی را برای شهروندان هرات به صدا در آورده است و در صورتیکه مقامات مرکزی و موسسه های مربوط با مبارزه مواد مخدر در زمینه ایجاد مراکز بازتوانی و باز پرورشی اقدام اساسی روی دست نگیرند این روند رو به رشد باعث فروپاشی اکثریت اجتماع که جوانان بی کار هستند، خواهد شد.  

در همین حال داکتر غلام سعید راشد رییس صحت عامه حوزوی هرات، ضمن نگرانی از روند رو به رشد معتادان در این ولایت در زمینه اقداماتشان برای بازگرداندن مجدد معتادان و تداوی آنان می گوید:ریاست صحت عامه هرات به زودی دو مرکز بیست بستری تداوی برای زنان و مردان را در این ولایت تاسیس خواهند نمود.

براساس آخرین معلومات ارائه شده قرار است ظرف چند ماه آینده بر اساس قراردادی بین موسسه یو ان دی سی و بخش کاهش تقاضای صحت ، سروی آمار معتادان در هرات آغاز شود.

در همین حال کارشناسان اجتماعی نیز ضمن ابراز نگرانی از افزایش آمار معتادان در این ولایت میگویند: طرح های ناکام دولت در روند مبارزه با معتادان و جمع آوری آنان از سطح اجتماع و عدم کنترول مرزهای این ولایت باعث شده تعداد معتادان در هرات روند رو به رشدی را به خود بگیرد و در صورتیکه در کوتاه مدت و به صورت جدی برای برخورد و منحل ساختن گروه های فروشنده مواد مخدر و مصرف کننده گان اقدامی صورت نگیرند، باید منتظر زنگ خطرهای جدی تری در زمینه گسترش اعتیاد در بین اجتماع باشیم.

به باور کارشناسان فراوانی مواد مخدر و عدم کنترول آن از سوی دولت معتادان را به مصرف بیشتر تشویق نموده و این امر ناخوشایند باعث به فساد کشاندن اجتماع میشود. حمید – هرات

https://www.facebook.com/heratpaperfb