اولین جشنواره قالین هرات از سوی اتحادیه مولدین و صادر کننده گان قالین افغانستان در شهر هرات برای برگزار گردید.

مسوولین برگزار کننده این جشنوار می گویند برای قالین فروشان و قالین بافان حوزه غرب ورکشاپ و سمینار های آموزشی نیز جهت بهبود وضعیت کاری آنها در جریان سه روز برگزار می گردد.

این مسوولین می ګویند هدف از برګزاری این جشنواره  ،بررسی طرح ها ونوعیت قالین مورد تقاضا در بازار جهانی ، آموزش آن به اشتراک کننده گان ونمایش آثار مختلف قالین افغانی میباشد.

قاری محمد علم رئیس اتحادیه ملی مولدین وصادرکننده گان قالین افغانستان به خبرگذاری وخت گفت در این نمایشگاه بیش از بیست هزار متر مربع قالین های دست باف در ۶۰ غرفه به نمایش گذشته شده است .

وی می گوید این نمایشگاه به همکاری موسسه اسمت و به کمک مالی موسسه یو اس آی دی در شهر هرات برگزار گردیده است.

وی افزود:با توجه به ظرفیت های بالای کاری درعرضه بافت انواع قالین درکشور،هنوز هم قالین افغانی جایگاه مطلوب را دربازارهای جهانی بدست نیاورده است.

وی تائید می کند به دلیل اینکه تولیدات نخ در افغانستان در سطح بسیار پاین قرار دارد اکثر مواد مورد نیاز مولدین قالین از کشور های خارجی وارد کشور می شود که یک مقدار آن بی کیفیت می باشد.

وی علاوه کرد : درحال حاضر، مولدین وصادرکننده گان قالین کشور، آشنایی کمتر با نوعیت قالین مورد تقاضای مشتریان دربازارجهانی دارند.

بنا به اظهارات وی در جشنوار و دور های آموزشی  مولدین با شیوه های نوین کاری درصنعت قالین به ویژه استفاده ازطرح ورنگ های جدید در شناخت وتثبیت بهتر قالین افغانستان درسطح جهان آموزش های لازمه را کمایی می کنند.

با این حال عده زیادی از مولدین قالین در حوزه غرب افغانستان می گویند در صورتیکه همچنان جلو واردات نخ بی کیفیت از خارج گرفته نشود احتمال آن می رود که در آینده به  ارزش و اعتبار قالین صادراتی افغانستان لطمه وارد ګردد.

حاجی شریف احمد یکتن از تاجران قالین در ولایت هرات می گوید  قیمت زیاد تار ونخ مورد نیاز برای بافت قالین ونبود بازار مناسب برای فروش قالین از عمده ترین چالش ها در مقابل مولدین قالین است که این موضوع باعث عدم رشد صنعت قالین کشور می باشد.

بنا به اظهارات وی در صورتیکه صنعت قالین دوباره از سوی دولت و ارگان های خصوصی احیا شود زمینه کار برای شمار زیادی از افراد بیکار به شمول زنان فراهم می گردد و تولیدات افغانستان بیشتر از این می شود.

مرضیه حکیمی یکتن از بافنده گان قالین در هرات می گوید اخیرا از کشور ایران نخ های بی کیفیت از سوی بعضی تاجران وارد هرات می شود که این به ضرر بافنده گان قالین می باشد.

وی از مقامات دولتی خواست تا زمینه رشد بافنده گان قالین را در این ولایت مهیا کنند.

بنابر معلومات مسئولین برگذاری کننده جشنواره  قالین هرات طی سه روز بیش از  پنج هزار تخته انواع قالین ازولایات هرات، فراه ، بادغیس وغور به خاطر بازدید مردم در ۶۰ غرفه راه اندازی گردیده است.

با این حال مقامات دولتی در حالی از رشد قابل ملاحظه در تولیدات قالین افغانی وجلب توجه بازار های بین المللی سخن می گویند که  قبلا قالین افغانستان  به بازار های بین المللی ازسوی کشورهای خارجی بالاخص پاکستان صادر میگردید وتا اندازه به نام همان کشور مسمی بود وسالانه میلیون ها د الر به عواید آن کشور از ناحیه تولیدات صنعتکاران قالین افغانستان افزود میگردید. ث هرات

https://www.facebook.com/heratpaperfb