منابع دولتی اطلاعات درستی را از درگیری در بادغیس به اختیار مردم و رسانه‌ها قرار نمی‌دهند.

تصاویری که به تازه‌گی وزارت دفاع از جنگ در بالامرغاب بادغیس منتشر کرده است. مقام‌ها در پایگاه ارتش ملی در غرب افغانستان می‌گویند رهبری جنگ به دوش محمد یاسین ضیاء معاون وزارت دفاع ملی است. آنگونکه این مقام‌ها می‌گویند طالبان در بالامرغاب و آبکمری تلفات سنگینی بر جای گذاشتند.

در سوی دیگر نمایندگان مجلس و اعضای شورای ولایتی در بادغیس تاکید که نیروی جنگی در ولسوالی بالامرغاب به دلیل دوامدار شدن جنگ خسته شدند و دولت هم تاکنون نیروی کافی به این ولسوالی اعزام نکرده است. این افراد می‌گویند دولت واقعیت‌های جنگ در بالامرغاب را رسانه‌ای نمی‌کند.

شماری از شهروندان بادغیس به رسم اعتراض یک خیمه را در مقابل دفتر کار والی این ولایت بر افراشتند. این افراد می‌گویند مقام‌های محلی در جلوگیری از فاجعه بالامرغاب سهل انگاری کردند.

عبدالفغور ملکزی والی بادغیس که پیش از این در جمع مردم گفته بود که اگر بالامرغاب سقوط کند خود را اعدام خواهد کرد، او می‌گوید ولسوالی هنوز در دست نیروهای دولتی است و طالبان با شکست روبرو شدند.

با این حال یک منبع امنیتی در بادغیس می‌گوید نیروهای اعزامی دولت مرکزی در قرارگاه ارتش ملی در بالامرغاب قرار دارند و تاکنون اجازه عملیات زمینی برای آنها داده نشده است. این منبع می‌گوید تنها ساختمان ولسوالی و قرارگاه ارتش ملی در دست دولت است و تمام ساحات دیگر در بالامرغاب در دست طالبان مسلح قرار دارد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb