رییس جمهور غنی برای گشایش رسمی بندر چابهار و فرستادن نخستین محموله صادراتی افغانستان از طریق این بندر ترانزیتی به کشور هند؛به همراه شماری از وزیران کابینه به ولایت نمیروز سفر کرده است.

سفیران کشورهای هند و ایران در این مراسم؛از سهولت‌های بندر چابهار برای افغانستان سخن می‌گویند و باور دارند؛گشایش این بندر ترانزیتی می‌تواند؛سبب افزایش همکاری تجاری میان سه کشور افغانستان،ایران و هند شود.

وینی کومار سفیر هند در افغانستان می‌گوید: “این یک فرصت مناسب برای افغانستان است که از طریق چابهار بتواند تجارت خود را با ایران و هند افزایش دهند.بندر چابهار می‌تواند سهولت‌های بیشتری را بخاطر حمل و نقل کالا میان هند و افغانستان به میان آورد. ”

قرار است در آینده محموله‌های صادراتی و وارداتی افغانستان،از بندر چابهار از طرق خط کشتیرانی با پرچم افغانستان به کشورهای منطقه فرستاده شود.

در این میان آگاهان امور اقتصادی باور دارند، گشایش رسمی بندر چابهار و گشایش راه لاجورد در ایجاد سهولت بخاطر افزایش میزان صادرات کشور اثر گذار است.

رییس جمهور غنی در حضور باشندگان نیمروز؛بر استفاده بیشتر از  ظرفیت‌های اقتصای موجود در این ولایت تاکید می‌کند.به باور او افغانستان دیگر یک جزیره محاط به خشکه نیست بلکه از راه‌های گوناگون به دریا وصل شده است.

گفتنی است یک سال پیش نیز نخستین محموله اموال وارداتی هند از طریق چابهار وارد افغانستان شد.اکنون نیز نخستین محموله کالاهای صادراتی افغانستان که شامل ۲۳ کانتیر و ۳۷۰ تن سنگ و ۲۰۰ تن ماش می‌باشد؛قرار است از طریق بندر چابهار به شهر “ممبی” هند انتقال پیدا کند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb