جورج بوش رئیس جمهور آمریکا پس از اینکه در یک کنفرانس خبری در بغداد پایتخت عراق از سوی یک خبرنگار دو لنگ کفش به سویش پرتاب شد نیمه های شب گذشته هواپیمای حامل آن در  میدان هوایی بگرام  در نزدیک کابل پایتخت افغانستان به زمین نشست.

رئیس جمهور آمریکا که چند ماهی به ختم دوره هشت ساله ریاست جمهوریش در کاخ سفید نمانده بدون اطلاع قبلی از  عراق به افغانستان سفر کرده است.

آقای بوش در یک نشست مطبوعاتی با نوری المالکی رئیس جمهور عراق شرکت کرد و در مورد اوضاع کنونی عراق و جهان سخن گفت.

بنا به اظهارات آقای بوش جنگ هنوز در عراق پایان نیافته و باید کار های زیادی در زمینه بازسازی و تامین امنیت آن کشور صورت گیرد.

به نقل از رسانه های بین المللی یک خبرنگار عراقی پس از اینکه جورج بوش به سوالش پاسخ مناسبی نداد رئیس جمهوری امریکار را با دو لنگ کفش زد و  وی را نیز  توهین کرده است.

به نقل از رسانه های خبری  این خبرنگار سپس از سوی محافظین جورج بوش رئیس جمهور امریکا در سالون کنفرانس  خبری بازداشت شد و به نیروهای امنیتی عراقی جهت تحقیقات سپرده شد.  

گفته می شود : ژنرال مک کرنان، فرمانده آمریکایی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان در میدان هوایی نظامی بگرام از جورج بوش رئیس جمهور ایالات متحده امریکا ستقبال کرد.

جورج بوش در بگرام برای شماری از نظامیان آمریکایی سخنرانی کرد. او گفت افغانستان نسبت به هشت سال پیش متفاوت بسیاری کرده است.

جورج بوش رئیس جمهوری امریکا پیشتر در هواپیما به خبرنگارانی که نمی دانستند در راه کابل هستند، گفته بود که آمریکا اشتباه دهه ۱۹۸۰ میلادی را در افغانستان تکرار نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد که این کشور به پناهگاه امنی برای شبکه القاعده تبدیل شود.

با این حال صبح روز دوشنبه جورج بوش رئیس جمهوری امریکا با حامد کرزی رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان دیدارو گفتگو  کرد و سپس در یک کنفرانس خبری  هر دوآنها ظاهر شدند.

جورج بوش به خبرنگاران گفته است که آمریکا استراتژی اش را در برابر عراق – در افغانستان نیز اجرا می کند و نیروهایش را در این کشور افزایش خواهد داد.

رییس جمهور امریکا بعداً به خبرنگاران گفت که از کمک و همکارى با افغانستان در طول هفت سال گذشته ، خرسند است.

 وى با  اشاره به دوران حاکمیت طالبان، افزود که هفت سال قبل یک گروه قاتل در افغانستان به قدرت رسیدکه  مردم بیگناه را مى کشتند و در همینجا آموزش میدیدند.

 بوش اظهار داشت: (( من باور دارم که این قاتلین حتماً به میز محاکمه کشانده خواهند شد))

بوش علاوه کرد که براى ختم دورۀ ریاست جمهورى اش مدت کم باقى مانده   و امیدوار است که ادارۀ آیندۀ امریکا، کمکهایش به افغانستان را ادامه بدهد.

بوش اظهار داشت: (( ما باید به هیچکس اجازه ندهیم که افغانستان را یکباردیگر به پایگاه تروریستان مبدل سازند.))

جورج بوش بر مبارزه بر ضد تروریزم از سوى دولت پاکستان، ابراز اطمینان نموده، تصریح کرد: (( کسانى که دست به حملات انتحارى میزنند، انفجار میدهند و مردم عام را مى کُشند براى همۀ ما به شمول افغانستان و پاکستان خطر اند.))

حامد کرزى در نشست خبرى امروزى  گفت که انکشاف در افغانستان در طول هفت سال گذشته، بدون همکارى امریکا و جامعۀ بین المللى ، امکان پذیر نبود.

 وى افزود: (( امریکاو جامعۀ جهانى تهداب به میان آمدن انکشاف و ملت سالارى را براى ما گذاشتند، حالا وظیفه افغانهااست که چگونه اینکار را انجام بدهند))

رییس جمهور افغانستان علاوه کرد که اجازه خروج نیروهاى بین المللى از افغانستان را تا زمانى نخواهند داد که افغانستان به پاهاى خود بیایستد.

حامد کرزى همچنان به روند بازسازى در هفت سال گذشته اشاره نموده، گفت که  در کنار دست آوردهاى دیگر، ،بیش از ٣۵٠٠ کیلو متر سرک در افغانستان به کمک جامعۀ جهانى قیر شده است.

 وى اظهار داشت که هفت سال قبل افغانستان کشور بدنام، بیچاره، عقب مانده و فقیر بود، درفش افغانستان را کسى نمى پذیرفت، اما حالا درفش افغانستان در تمام جهان به اهتزاز است.

به گفتۀ رییس جمهور کرزى، شناساندن افغانستان به سطح جهانى به مردم و بدست آوردن این مقام، بدون کمک و همکارى امریکا و جامعۀ جهانى ناممکن بود.

 کرزى خاطر نشان ساخت که در دیدار امروز با بوش در مورد معادن کشور نیز صحبت نمود.

 حامد کرزى نشان غازى امان الله خان را به همتاى امریکایى اش در ارگ ریاست جمهورى، نیز اهداء نمود.

آمریکا حدود ۳۱ هزار سرباز در افغانستان مستقر کرده است.

دولت آمریکا قصد دارد که حداقل ۲۰ هزار سرباز دیگر هم برای سرکوب گروه طالبان به افغانستان بفرستد.

دوره ریاست جمهوری جورج بوش روز ۲۰ ژانویه سال میلادی آتی خاتمه خواهد یافت.

جانشین وی یعنی باراک اوباما برقراری ثبات در افغانستان را یکی از برنامه های مهم دولتش اعلام کرده است.

او افغانستان و پاکستان را جبهه مرکزی در مبارزه علیه تروریسم می داند و متعهد شده است که بر دستگیری اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، تمرکز کند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb