بازار خرید و فروش لباس و کالای دست دوم یا به قول معروف “لیلامی” در هرات همیشه داغ است. در بخش‎های مختلف  شهر و حتی برخی ولسوالی‌های هرات، فروش این نوع کالا در هفت روز هفته جریان دارد.

فروشندگان لیلامی می‌گویند هر آن‌چیزی که برای فروش بیاورند، در هرات مشتری برای خرید وجود دارد.

بیشتر این کالاها از کشورهای اروپایی و آسیایی به هرات و سایر شهرهای افغانستان آورده می‌شود. شهرت این کالا به حدی است که در هرات، جاده چهارباغ  را به نام جاده لیلامی معروف کرده است. در کابل هم یک مرکز خرید به نام بازار بوش، معروف شده است.

مردم به این نظرند که کالای لیلامی که از خارج کشور وارد می‌شود، در برخی موارد، نسبت به کالای مخصوص صادرات کیفیت بهتری دارد. در همین حال مردم از دولت خواهان نظارت بیشتر بر کالای وارداتی هستند.

با این حال اما همیشه نگرانی از انتقال بیماری‌های متفاوت با پوشیدن لباس‌های دست دوم خارجی و یا حتی استفاده از لوازم خانه دست دوم، وجود داشته است. محمد هاشم ابدالی آمر صحت محیطی هرات اما می‌گوید که هنوز طرزالعملی برای نظارت از خرید و فروش کالای دست دوم یا لیلامی وجود ندارد.

اقتصاد ضعیف خانواده‌ها، میزان کم درآمد سالانه و مصارف بالا، از دلایل دیگر رجوع کردن مردم به خرید و فروش کالای دست دوم خارجی به حساب می‌آید.

https://www.facebook.com/heratpaperfb