باشندگان هرات از طرح جدید وزارت داخله کشور مبنی بر جمع آوری سلاح‌ از افراد و اشخاص غیر دولتی پشتیبانی می‌کنند. به باور مردم، وجود چندین محافظ مسلح و حمل سلاح از سوی سرمایه داران در شهر سبب ایجاد ترس و وحشت می‌شود.

وزارت داخله کشور دو روز پیش طرح جمع آوری سلاح‌ را از افراد غیر دولتی روی دست گرفت. طرحی که بر پایه آن، افراد و اشخاص غیر دولتی اجازه داشتن افراد مسلح، حمل سلاح و نگهداری آن را در خانه یا محل کار ندارند.

وزارت امور داخله ضمن اعلام این مطلب، تاکید کرده که این تصمیم به خاطر تامین امنیت روانی و عینی شهروندان کشور گرفته شده است.  جیلانی فرهاد سخنگوی دفتر والی هرات هم از پیاده سازی این برنامه در آینده نزدیک خبر می‌دهد.

با این حال اما شورای ولایتی هرات اجرایی شدن طرح را در صورتی امکان پذیر می‌داند که نیروهای امنیتی توان کنترل ناآرامی‌ها و تامین امنیت را داشته باشند. به گفته نمایندگان مردم، تا کنون دولت در مهار ناامنی‌ها ناتوان بوده است.

اخیرا گراف رویدادهای تروریستی و دزدی‌های مسلحانه در هرات روند صعودی به خود گرفته است. امری که به گفته پولیس، با استفاده از سلاح غیرقانونی و گاهی در اثر درگیری‌های خانوادگی انجام می‌شود. پیش از این بیمارستان مرکزی هرات اعلان کرده بود که روزانه بطور اوسط دو رویداد مرمی خوردگی در این مرکز درمانی ثبت می‌شود.

با اینکه به نظر وزارت داخله کشور در اجرای تصمیم جدید خود جدی به نظر می‌رسد اما باید منتظر بود و دید در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb