نزدیک یکسال پیش رییس جمهور غنی در مراسم آغاز کار عملی پروژه تاپی هراتیان وعده سپرد؛بزودی هراتیان از گاز تاپی بهره مند می‌شوند.با گذشت نزدیک به یک سال؛اکنون ریاست معادن و پطرولیم هرات تایید می‌کند؛پس از پایان بررسی فنی و ماین روبی،کار عملی تاپی در داخل خاک افغانستان متوقف شده است.

شماری از اعضای شورای ولایتی هرات؛از کندی کار تاپی انتقاد کرده و خواهان آغاز کار عملی این پروژه هستند.به باور داکتر نور احمد حیدری عضو این شورا تاخیر در آغاز کار تاپی قابل قبول نیست.

با این همه باشندگان هرات تاکید دارند؛رییس جمهور در مراسم اغاز کار تاپی به انان وعده سپرده بود تا سال اینده گاز تاپی به خانه‌های انان میرسد اما این وعده او عملی نشده و آنان به آغاز کار عملی پروژه تاپی بی باور هستند.

ریاست معادن و پطرولیم هرات می‌گوید؛هم اکنون مراحل تدارکاتی تاپی با شرکت‌های خارجی در شهر دوبی جریان دارد و شرکت‌های برنده پس از داوطلبی کار شان را بگونه عملی در خاک افغانستان اغاز می‌کنند. جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات تاکید دارد؛کار عملی تاپی در اغاز سال جدید میلادی آغاز خواهد شد.

در حالکیه رییس معادن هرات سه ماه پیش گفته بود تا یک ماه دیگر؛یعنی در آغاز ماه عقرب سال روان روند عملی کار تاپی در داخل خاک افغانستان آغاز می‌شود؛اما با گذشت سه ماه از این وعده تا کنون از آغاز روند عملی این پروژه در خاک افغانستان خبری نیست.

https://www.facebook.com/heratpaperfb