تلاشهای دولت برای اخذ اجساد رویداد سقوط چرخبال روز چهار شنبه هفته گذشته در فراه جریان دارد.

طالبان مسلح که پانزده جسد نظامیان را همراه با جسد معاون قول اردو ۲۰۷ ظفر و رییس شورای ولایتی فراه به گروگان گرفته اند، به گفته مسوولین محلی در ماشین ماذدا شب هنگام از یک روستا به روستایی دیگر انتقال میدهند. ذکریا میرزا زاده فرمانده لوا دوم ارتش ملی فراه می گوید، جهت تسلیم گیری اجساد قربانیان سقوط چرخبال ولسوالی انادره فراه، از طریق گفتگو با سران قومی و فشارهای نظامی تلاشهای جدی آنان جریان دارد.

این فرمانده ارتش فراه می گیوید، تحقیقات آنان نشان میدهد که علت اصلی سقوط چرخبال وزن زیاد بوده است. به گفته وی با وجود ۲۷ سرنشین پنج جسد دیگر از نیروهای ارتش ملی، مواد انتخاباتی و دیگر تجهیزات سنگین دیگر  نیز در آن چرخبال وجود داشت. به گفته وی طالبان مسلح هر جسد غیر نظامی را در بدل پرداخت پنجصد هزار افغانی به خانواده های شان تسلیم داده اند

عدم تسلیم دهی اجساد جان باخته گان سقوط چرخبال هفته گذشته واکنش جدی نزدیکان قربانیان سقوط چرخبال را در فراه بر انگیخته است.

طالبان مسلح در بدل تسلیم دهی این اجساد، از دولت مرکزی، خواهان تسلیم گرفتن قاتل جنرال عبدالرازق فرمانده پیشین قندهار شده اند، که باشنده های فراه این خواست طالبان را غیر اسلامی و غیر شرعی میداند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb