تحولات اقتصادی اخیر در ایران، چرخه صنعتی هرات را نیز متاثر ساخته است. آنگونه مسوولان اتاق تجارت هرات میگویند: صادرات مواد خام از کشور ایران به هرات از چندی بدین سو متوقف گردیده، به گفته سعد خطیبی رییس اتاق تجارت هرات مواد خانم شرکت های صنعتی تولید نوشابه، ظروف پلاستکی و سایر اقلام تولید هرات به دسترس کارخانه دارن نمی رسد و این معضل باعث شده تا میلیون ها افغانی بازرگانان متضرر شوند.

اما مسوولان محلی هرات بر طبل امیدواری به رشد تولیدات داخلی هرات از بهر کاهش واردات کالاهای ایران به این ولایت می کوبند، آنگونه که جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید: از چندین بدینسو به دلیل متوقف شدن صادارات مواد غذایی کشور ایران به هرات، صنایع غذایی در این ولایت رشد نموده است.

در این میان اعضای شورای ولایتی هرات وضع تحریم ها و تحولات اخیر ایران را مقطعی میدانند و از مسوولان محلی هرات میخواهند تا برای فرهنگ سازی استفاده از تولیدات داخلی و متوقف ساختن واردات بی رویه کالاهای خارجی به این ولایت برنامه های طولانی مدتی را در دسترو کار شان قرار دهند.

این در حالیست که آگاهان امور اقتصادی وضع شدن هر نوع تحریم بر کشورهایی که با افغانستان همکاری های اقتصادی دارند را به ضرر شهروندان و بازرگانان کشور میدانند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb