نگرانی از افزایش تلفات افراد ملکی در جریان حملات تروریستی و درگیری ها در افغانستان!

شماری از گروه داخواهی و محافظت از افراد ملکی در ولایت هرات در این نشست خبری افرایش حملات تروریستی در شماری از شهرهای کشور را تکان دهنده می خوانند و تاکید دارند که بیشتر تلفات این حملات به غیرنظامیان وارد شده است.

این فعالان مدنی می گویند، طرف های درگیر جنگ در افغانستان به خصوص گروه های هراس افگن به زندگی غیر نظامیان ارزش قایل نیستند و شهروندان را هدفمندانه آماج قرار می دهند. مسوولان در کمسیون مستقل حقوق بشر در هرات با انتقاد از عملکرد طرف های درگیری جنگ در افغانستان می گویند، در جریان نبردها به زندگی افراد ملکی احترام نمی شود.

مقام های محلی در ولایت هرات می گویند، نیروهای امنیتی همواره در جریان نبردها به زندگی افراد ملکی احترام داشته اند. اما جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات تاکید می کند که مخالفان مسلح دولت از غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می کنند و حتا هدفمندانه افراد ملکی را آماج قرار می دهند.

یک گزارش دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما نشان می دهد که در جریان شش ماه گذشته تلفات افراد ملکی در کشور افزایش یافته است. در این گزارش آمده است که در این مدت، نزدیک به یک هزار و ۷۰۰ تن در جریان جنگ و حملات تروریستی در افغانستان کشته شده اند و بیش از سه هزار و ۴۰۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb