چراغ سبز طالبان در هرات به آتش بس احتمالی حکومت افغانستان با این گروه در روزهای عید قربان!

طالبان در شماری از ولسوالی های شمالی و جنوبی هرات با پخش اعلامیه ای، حمایت شان را از آتش بس دوباره میان حکومت و گروه طالبان اعلام کرده اند. این اعلامیه از آدرس مولوی عبدالحکیم قاضی القضات طالبان نشر شده است.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید این اعلامیه طالبان با استقبال گرم مقام های محلی در ولایت هرات روبه رو شده است.

مقام های امنیتی در ولایت هرات می گویند، در صورتی که رهبران حکومت مرکزی در روزهای عید قربان با طالبان آتش بس اعلام کنند، آغوش نظام به روی مخالفان مسلح دولت باز است. جنرال امین الله امرخیل فرمانده پولیس هرات تاکید می کند که بیشتر افراد طالبان در این ولایت خواهان پیوستن به پروسه صلح هستند و به همین دلیل از جنگ دست کشیده اند.

این اعلامیه طالبان با استقبال شهروندان نیز روبه رو شده است. باشنده های هرات از طالبان و حکومت افغانستان می خواهند که در روزهای عید آتش بس اعلام کنند و این آتش بس را طولانی سازند.

شماری از فعالان مدنی در هرات علاقه مندی طالبان به آتش بس را امیدوار کننده می دانند و تاکید دارند که این  موارد به آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت و طالبان کمک می کند.

مقام های امنیتی در ولایت هرات می گویند، آتش بس در روزهای عید سعید فطر باعث شد تا خیلی از مخالفان مسلح دولت از جنگ دست بکشند. به گفته ای آنان، پس از آن آتش بس، میزان خشونت ها و حملات طالبان در این ولایت به طور چشمگیری کاهش یافته است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb