زعفران هرات؛ بهترین زعفران جهان بیشتر از هر زمانی توجه بازارهای جهانی را به خود جلب کرده است. به تازگی یک شرکت آمریکایی علاقه مندی نشان داده است تا سالانه چند تن از زعفران هرات را خریداری کرده و در شماری از شهرهای این کشور به فروش برساند. جیلانی فرهاد سخنگوی والی  هرات می گوید که زعفران این ولایت به دلیل کیفیت خوبی که دارد، همواره مورد توجه بازارهای جهانی بوده است.

مسوولان ریاست زراعت هرات ابراز امیدواری می کنند که صادرات زعفران این ولایت به ایالات متحده آمریکا باعث افزایش میزان تولید این گیاه خواهد شد.

علاقه مندی خریداران آمریکایی به زعفران هرات باعث خرسندی زعفران کاران هرات شده است. شماری از این زعفران کاران می گویند که در یک سال اخیر قیمت زعفران به شدت کاهش یافته است و خیلی از دهقانان از کشت زعفران دست کشیده اند.

هرات بزرگ ترین تولید کننده زعفران در افغانستان است که بیش از ۹۰درصد زعفران کشور در این ولایت تولید می شود. در سال گذشته بیش از پنج هزار هکتار زمین در این ولایت زیر کشت زعفران قرار داشت که بیش از ده تن تولید شد.

مسوولان ریاست زراعت هرات می گویند، امسال ۶۷ تن پیاز زعفران از سوی دولت در اختیار زعفران کاران قرار داده می شود و احتمال دارد سطح تولید زعفران هرات امسال به بیش از دوازده تن افزایش یابد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb