هر چند دهاقین فراه به گونه جدی با کمبود آب زراعتی روبرو هستند اما همزمان با افزایش حاصلات زارعتی شان از نبود بازار فروش محصولات شان خبر میدهند. آنان میگویند هم اکنون  قیمت یک کیلو پیاز در فراه به یک افغانی کاهش یافته است. به گفته آنان یک کلیو بادمجان رومی به پنج افغانی و بامیه سه افغانی به فروش میرسد.

در همین حال بزرگان  قومی نبود سردخانه را جهت نگهداری محصولات زارعتی کشاورزان مهم میخوانند. آنان دولت را در عرصه ساخت سردخانه ها به سهل انگاری متهم میکنند. آنان میگویند یک کلیو پیاز به یک افغانی به فروش میرسد در حالی که چهار ماه بعد قیمت پیاز پاکستان و ایران از چهل الی پنجاه افغانی افزایش خواهد یافت.

در همین حال مسوولان زراعت فراه کاهش قیمت فی کیلو پیاز را در فراه به یک افغانی میپذیرند اما از افزایش دو برابر حاصلات پیاز نسبت به سال گذشته خبر میدهند. عبدالمنان متین رییس زارعت و مالداری این ولایت میگوید امسال در فراه بیشتر از ۹۰ نود هزار تن پیاز بدست آمده است.

به گفته مسوولین محلی فراه، امسال با پایین رفتن آب زیر زمینی و خشک سالی بیشترین باغها و درختان میوه ای ولایت فراه در حال خشکیدن است، و خشک سالی این ولایت را با تهدید بزرګ روبرو ساخته است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb