رفت و آمد موتور های باربری با تناژ بالا، چالشی که سلامت شاهراه های ترانزیتی هرات را در معرض تخریب شدن قرار داده است. این چالش به حدی بالا گرفته که مسوولان ریاست فواید عامه هرات از افزایش تردود موترهای بابری با وزن بالا تر از ظرفیت شاهراه های ترانزیتی ابراز نگرانی میکنند، آنگونه که حبیب الله تیموری رییس فواید عامه هرات میگوید: بیش از پنجصد کیلومتر از شاهراه ترانزیتی هرات به دلیل تردد موتر های لاری در حال تخریب قرار دارد.

در همین حال فعالین مدنی هرات مسوولان اداره گمرک این ولایت را از بهر فعال نمودن ترازو ها و اسکنرهای گمرک هرات متهم به فساد اداری میکنند، این فعالین تاکید دارند، مسوولان گمرک در تبابی با برخی از بارگانان موترهای باربری را اضافه تر از حد معمول اجازه میدهند تا در شاهراه ها تردد نمایند.

با این حال مسوولان محلی هرات از تلاش ها جهت برطرف ساختن این چالش سخن میزنند، آنگونه که جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید: قرار است در آینده نزدیک اسکنرها گمرک هرات فعال شود، وی تاکید دارد، با فعال شدن اسکنر های گمرگ معضل تردد موتر های لاری که اضافه بار دارند مدیریت خواهد شد.

این نگرانی ها در حالی مطرح میشود که، تا هنوز بخش بزرگی از شاهرا ترانزیتی هرات نیاز به بازسازی دارد، باید دید با تلاش های مسوولان محلی هرات این معضل چه زمانی بر طرف خواهد شد؟

https://www.facebook.com/heratpaperfb