هشت درصد از شهروندان کل افغانستان مصاب به بیماری دیابت هستند، همزمان با برگزاری سومین کنگره پزشکان مختصص داخله در هرات، یافته های یک پژوهش عملی نشان میدهد که میزان مبتلایان به بیمای دیابت یا مرض شکر به گونه چشمگیری در هرات افزایش یافته است.

برگزار کنندگان این کنگره عملی  هدف از برگزاری آن را رونمایی از پیشرفت های عملی پزشکان و  شریک ساختن تجربیات به یکدیگر عنوان می کنند.

اما موضوع داغ این کنگره رونمایی از یافته های پژوهشی در مورد بیماری دیابت بود، بر اساس یافته این پژوهش بیش از نود درصد افراد مسن در هرات به بیماری نوع دوم دیابت دچار اند و همچنان هشت درصد جوانان از این بیماری رنج می برند.

در این میان پزشکان تاکید دارند، از هر سه نفر تنها یک نفر در هرات از مبتلا بودن به بیمای دیابت با خبر است، این پزشکان هشدار میدهند، اگر شهروندان به رژیم غذایی شان توجه نکنند گراف این بیماری سیر صعودی را خواهد پیمود.

در هرات همایش های عملی از این دست به ندرت برگزار میشود، مسوولان اداره صحت عامه هرات تاکید دارند، نبود بودجه دست آنان را در قسمت برپای همایش های علمی تجربی بسته است. آنان تاکید دارند، وزارت صحت عامه بودجه ای در این خصوص به اداره صحت عامه اختصاص نمیدهد.

این در حالیست که طی یکی دو سال اخیر بیماری های ساری در ولایت هرات رشد چشمگیری داشته است، مسوولان تاکید دارند، اگر حکومت مرکزی در قسمت ساخت مراکز صحی و اختصاص بودجه به منظور افزایش تشکیلات اقدام نکند، گراف مرگ و میر شهروندان افزایش خواهد یافت.

 

 

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb