اخذ گذرنامه برای شهروندان هرات به یک گره کور مبدل شده است. متقاضیان پاسپورت در این ولایت با انتقاد از روند توزیع پاسپورت، اداره پست را که مسوولیت توزیع گذرنامه­‌ها را به عهده دارد به سو استفاده متهم می کنند. آنان میگویند از ولسوالی های دور دست به شهر میایند و مراحل دریافت پاسپورت ماه­ها آنان را سرگردان میکند.

چندی قبل رییس عمومی پست در سفری درهرات وعده سپرد که برای کاستن ازدحام؛ پاسپورت­های ولسوالی­ها را در مکانی دیگر توزیع کند. اما این گفته­‌ها فقط در حد حرف باقی ماند. فعالین مدنی هرات میگویند اداره پست مکلف است تا در بدل ۵۰۰ افغانی که از متقاضیان پاسپورت اخذ میکند؛ سهولت­های زیادی را ایجاد کند.

در همین حال شورای ولایتی هرات میگوید چالش­ها و راهکارهای موجود در روند توزیع پاسپورت را با رییس عمومی پست در میان گذاشته­اند. نجیب الله محبی سرپرست شورای ولایتی هرات هشدار میدهد که اگر چالش­ها در روند توزیع پاسپورت حل نگردد، مسوولان اداره پست با اعتراض­های گسترده مردمی روبرو خواهند شد.

در عین حال مسوولان در اداره پست هرات انتقادهای مردمی در برابر این اداره را میپذیرند. حکمت الله حبیبی سرپرست ریاست مخابرات هرات بازهم وعده میدهد: برای کاهش ازدحام در توزیع پاسپورت؛ قرار است گذر نامه های بانوان­ را در مکان دیگری توزیع کنند.

مسوولان ریاست مخابرات هرات میگویند: این اداره  قرار است جهت ایجاد سهولت؛ وبسایتی را طراحی کنند تا از این طریق پاسخگوی چالش­های شهروندان در برابر اخذ گذرنامه باشند. این درحالیست که روزانه صدها تن از شهروندان هرات، سرگردان اخذ پاسپورت در این ولایت اند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb