سیم کارت های چندین شبکه مخابراتی به گونه ای فراوان در شهر هرات وجود دارد و به فروش می رسد. این دوکان ها در مرکز شهر هرات منابع اصلی این سیم کارت ها است. اما آنچه فروش غیرقانونی سیم کارت در هرات خوانده می شود، نگرانی مسوولان ریاست مخابرات هرات را به دنبال داشته است. حکمت الله حبیبی سرپرست ریاست مخابرات هرات می پذیرد که فروش غیر قانونی سیم کارت در این ولایت وجود دارد . به گفته وی تاکنون شماری در این زمینه نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

اما چرا سیم کارت ها به طور غیرقانونی به فروش می‌رسد و به دست چه کسانی می‌افتد؟ جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات در پاسخ به این پرسش می گوید که این سیم کارت‌ها بیشتر از سوی مخالفان مسلح دولت، گروه‌های هراس افگن، گروه‌های مافیایی و سارقان مسلح به منظور انجام کارهای غیر قانونی استفاده می‌شود.

فروش غیرقانونی سیم کارت در هرات نگرانی جدی فعالان مدنی را به دنبال داشته است. آنان به این باور هستند که این سیم کارت ها تهدید جدی به امنیت داخلی و زندگی مردم است.

زورگویی، تهدید و کلاه برداری نیز از دیگر مواردی خوانده می‌‎شود که با استفاده از سیم کارت‌های غیر قانونی صورت می‌گیرد. مسوولان ریاست مخابرات هرات تاکید دارند که تمام تلاش خودرا در زمینه جلوگیری از فروش و استفاده از سیم کارت های غیرقانونی در این ولایت به خرج می‌دهند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb