بیشتر پاسگاه‌های امنیتی فراه در نتیجه ضعف استخباراتی توسط افراد نفوذی طالبان مسلح در صفوف نیروهای امنیتی سقوط می‌کنند. مسوولان در شورای ولایتی فراه می‌گویند که دو روز پیش پانزده سرباز ارتش ملی در این ولایت در حالت خواب کشته شدند و طالبان تمام تجهیزات شان را با خود برده‌اند. دادالله قانع منشی شورای ولایتی فراه می‌گوید: طالبان مسلح بگونه چشمگیر در بین نیروهای امنیتی فراه نفوذ کرده اما بگفته وی ریاست امنیت ملی این ولایت به خواب غفلت رفته است.

در همین حال فعالین مدنی فراه نیز نگران تلفات و سقوط پاسگاه‌های امنیتی توسط افراد نفوذی مخالفین مسلح دولت در صفوف نیروهای امنیتی‌اند. حمیدالله رحمانی سخنگوی اتحادیه فعالین مدنی فراه می‌گوید: با وجود نفوذ مخالفین مسلح دولت در صفوف نیروهای امنیتی ، در بیشترین پاسگاه‌ها که بیست سرباز امنیتی استخدام هستند، چهار الی پنج تن در پاسگاه حاضر هستند، و دیگران در نتیجه ضعف مدیریتی به وظیفه حاضر نمی‌شوند.

در همین حال فضل احمد شیرزاد فرمانده پولیس فراه نفوذ طالبان مسلح را در بعضی پاسگاه‌های امنیتی این ولایت تایید می‌کند. بگفته وی چندی قبل قرارگاه نظامی کنسک ولسوالی بالابلوک بدون حمله طالبان و درگیری، نیروهای امنیتی در داخل آن کشته شده بودند، اما وی تاکید می‌کند، در حال حاضر ولایت فراه بگونه عاجل با کمبود شدید نیروی امنیتی و تجهیزات جنگی روبرو است.

این در حالیست که بگفته مقام‌های امنیتی در عملیات ولسوالی بالابلوک فراه به طالبان مسلح نیز تلفات سنگین وارد شده، که آمار تلفات طالبان مسلح به چهل تن رسیده است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb