از آغاز سال روان تا کنون ۱۵۰ مورد قتل در هرات رخ داده است. مسوولان فرماندهی پولیس هرات با تایید این آمار می‌گویند؛ ۲۰ تن از افراد جان باخته زنان بوده‌اند. عبدالاحد ولی زاده سخنگوی فرماندهی پولیس هرات علت برخی از این قتل‌ها را اختلاف‌های خانوادگی و مشکلات شخصی می‌داند.

آمار ثبت شده در بیمارستان مرکزی هرات هم در مورد قتل‌هایی که در این شهر از آغاز سال روان خورشیدی تا کنون رخ داده از این قرار است. محمد رفیق شیرزی  سخنگوی بیمارستان مرکزی هرات می‌گوید: ۴۰ قتل با شلیک گلوله و با استفاده از جنگ افزار ها،  ۱۰ قتل با چاقو و ۵ قتل دیگر نیز بگونه مرموز رخ اتفاق افتاده و اجساد قربانیان به بیمارستان مرکزی هرات انتقال یافته است.

با یک محاسبه ساده وقتی ۱۵۰ قتلی که از آغاز سال روان در هرات اتفاق افتاده را تقسیم ۱۲ ماه سال کنیم، بگونه میانگین در هر ماه ۱۲ قتل و در هر دو روز یک قتل در هرات رخ داده است؛ آماری که نگرانی هراتیان را در پی داشته است.

با این همه شماری از نمایندگان مردم در  شورای ولایتی هرات از نهادهای امنیتی می‌خواهند؛ پیش از وقوع جرایم گوناگون به ویژه قتل؛ از بروز موارد نا امنی پیشگیری کنند.

مسوولین محلی در حالی از قتل یکصد و پنجاه تن در جریان یازده ماه گذشته در هرات سخن می‌زنند که موجودیت افراد مسلح غیر مسوول ، فروش آزادانه سلاح سرد در بازار و سرقت‌های مسلحانه به یک چالش جدی در هرات روبرو شده است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb