در جریان سال روان برخی ولسوالی‌ها و مناطق حوزه غرب کشور شاهد درگیری‌های خونین میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح بوده است. در جریان سال جاری سربازان ارتش ملی در کنار عملیات های خاص و کوچک؛ نزدیک به هشتاد عملیات بزرگ را به منظور سرکوبی مخالفان مسلح دولت در غرب افغانستان راه اندازی کردند. دگرجنرال محمد ناصر هدایت فرمانده قول اردوی ۲۰۷ظفر  می‌گوید:  در این عملیات‌ها، تلفات و خسارات هنگفتی بر طالبان وارد شده است.

در برخی ولسوالی‌های ناامن ولایت هرات نیز چندین عملیات مشترک راه اندازی شدند. آنگونه که فرمانده قول اردوی ۲۰۷ظفر می‌گوید: بیشتر لانه‌های مخالفان مسلح دولت در این ولسوالی‌ها از بین رفته است و دامنه فعالیت‌های شان نیز تنگ‌تر شده است.

مقام‌های امنیتی در ولایت هرات حضور و فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت در برخی ولسوالی‌های این ولایت را می‌پذیرند. جنرال محمد ایوب انصاری فرمانده پولیس هرات می‌گوید: طالبان مسلح از ولایت‌های همجوار به برخی ولسوالی‌های این ولایت می‌آیند و دست به حملات هراس افگنانه می‌‎زنند.

شیندند، گلران، کشک کهنه و ادرسکن از ولسوالی‌های  نسبتا ناامن در ولایت هرات به شمار می‌روند. در ولایت فراه نیز بیشتر ولسوالی‌های آن ناامن است و طالبان در آنجا حضور و فعالیت‌های گسترده دارند. در ولسوالی بالامرغاب بادغیس و ولسوالی‌های جهارسده و تیوره غور نیز طالبان فعالیت دارند و همواره نیروهای امنیتی را مورد حمله قرار می‌دهند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb