بزرگترین دانشگاه در غرب افغانستان و سومین دانشگاه در کل افغانستان از سه سال بدین سو تابلو ندارد. دانشگاه هرات! مکانی بیش از شانزده هزار دانجشوی دختر و پس را از سرتاسر افغانستان در خود جای داده است همچنان بی هویت باقی مانده است. پس از تنش‌های اخیر که بر سر تابلوی دانشگاه در هرات پیش آمد و حل آن به ریاست جمهوری ارجا شد تاکنون این معظل همچنان باقی مانده است. دانشجویان دانشگاه هرات تاکید دارند که باید امسال تا قبل از آغاز دانشگاه‌ها این مشکل رفع شود.

از سوی هم عبدالله فایز رئیس دانشگاه هرات در حالی که مسله نصب  تابلو دانشگاه را یک مسله کاملا جزیی عنوان می‌کند اما تاکید دارد که این مسله سیاسی شده است. او می‌گوید پس از تنش‌های اخیر این مسله از طریق مقام ولایت به ریاست جمهوری ارجاء شد اما تاکنون تصمیم نهایی در مورد نصب تابلو گرفته نشده است.

آنگونه که پیداست دیدار مسوولان و استادان دانشگاه هرات با رییس جمهوری؛ همانند دیگر دیدارهای او در هرات با حاشیه‌هایی همراه بوده؛ برخی استادان دانشگاه می‌گویند نام برخی از استادانی که قرار بوده با رییس جمهوری دیدار کنند و مشکلات دانشجویان را مطرح کنند از لیست توسط حلقه خاص ریس جمهوری خط خوردند و افراد دیگر به این دیدار رفتند و مشکلات استادان ، دانشجویان و مسله تابلو مطرح نشده است.

شماری از دانشجویان تاکید دارند؛ در نبود تابلو، دانشگاه هرات هویتی ندارد. این دانشجویان می‌گویند اگر در تابلو دانشگاه سه زبان رسمی درج نشود هیچ گاه قابل قبول برایشان نخواهد بود. یک سال و نیم قبل زمانیکه تابلوی دانشگاه با سه زبان نصب شد برخی افراد در هرات مانع آن شدند و این مسله همچنان در حالت بی سرنوشتی باقی ماند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb