حقوق بیشتر از نیم شهروندان هرات به دلیل مشخص نشدن شمار دقیق نفوس این ولایت از سوی حکومت مرکزی، زیر پا می‌شود.

مسوولان شورای ولایتی هرات با انتقاد از حکومت می‌گویند: این ولایت بیش از چهار میلیون نفوس دارد اما سالانه حکومت مرکزی سهم دو میلیون تن را به این ولایت می‌دهد.

کامران علیزایی رییس این شورا می‌گوید همین مسئله سبب شده است تا نیازمندی­‌های مردم هرات در بخش­‌های مختلف رفع نگردد. او تاکید می‌کند که  همین مسئله سبب شده است تا نیروهای اندک امنیتی به این ولایت فرستاده شوند و  بودجه کمتری نیز برای هرات نشینان تخصیص داده شود.

در همین حال فعالان مدنی هرات نیز می‎گویند: در سال­های اخیر تنها یک میلیون بی­جاشده داخلی در این ولایت مسکن گزیدند. آنان می‌گویند: به دلیل نبود آمار دقیق، همه ساله حقوق باشنده‌های هرات از سوی حکومت مرکزی زیر پا می‌شود.

در همین حال مقام­های محلی هرات می‌گویند: نفوس تخمینی این ولایت نزدیک به دو میلیون در نظر گرفته شده است. ولی این ولایت با داشتن ۹۰۰هزار دانش آموز، هزاران بیجاشده داخلی را نیز درخود جای داده است. محمد آصف رحمیی والی هرات می‌گوید: شواهد نشان می‌دهد که نفوس این ولایت به چهار میلیون تن می‌رسد.

لازم به ذکر است که هرات یکی از کلان­شهرهای افغانستان به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر در کنار سرازیر شدن صدها هزار بیجاشده‌ای داخلی و عودت کننده، نفوس این ولایت به طور چشمگیری افزایش یافته است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb