کار ساخت بزرگترین فارم پرورش ماهی در غرب افغانستان در سد سلمای هرات تکمیل شده است. مسوولان ریاست زراعت این ولایت می‌گویند این فارم با ظرفیت پرورش ۴۰۰ هزار ماهی از سوی وزارت زراعت کشور ساخته شده است.

عبدالصبور رحمانی رییس زراعت هرات می‌گوید: ۵۰هزار ماهی در کاسه خانه سد سلما رها شده است و ماهی‌های کوچک دیگر نیز در این بند وجود دارند.

از سویی هم مسوولان محلی هرات می‌گویند: آب سلما مناسب پرورش ماهی است و منابع بین المللی زیادی علاقه‌مند سرمایه گذاری در این سد هستند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید در حال حاضر سکتور خصوصی نیز در این بخش سرمایه گذاری کرده است.

ماهی­های بند سلما در حال حاضر به بازار هرات عرضه شده است. شماری از ماهی فروشان در هرات می‌گویند: با افتتاح فارم بزرگ پرورش ماهی در سلما، این ولایت از گوشت ماهی­ تازه، خودکفا خواهد شد. به گفته این افراد روزانه تا یک تن ماهی از سد سلما به هرات برای فروش آورده می‌شود.

در حالی پرورش ماهی در بند سلما رونق گرفته است که آگاهان اقتصادی می‌گویند: این مسئله می‌تواند بر رشد اقتصادی افغانستان تاثیر گذار باشد.

در کنار ایجاد فارم­های پرورش ماهی از سوی سکتور خصوصی، باشنده­های بومی اطراف بند نیز فارم های کوچک ایجاد کرده‌اند که برای سد­ها تن زمینه کار فراهم گردیده است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb