هرات لحظه به لحظه به افتتاح پروژه تاپی نزدیک می‌شود، در این مراسم قرار است چهار رئیس جمهور عضو این پروژه شرکت کنند. از چندی بدین سو مراسم‌های ویژه ای به حمایت از این پروژه اقتصادی در هرات برگزار می‌شود.

با وجود خوشبینی‌ها نسبت به آغاز این پروژه در هرات ، والی این ولایت از تهدیدهای امنیتی سد راه این پروژه منطقوی نگران است.

در همایشی که به منظور اعلام پشتبانی و آمادگی برای گشایش پروژه تاپی در هرات برپا گردیده بود، سر کنسول هند تاکید نمود، کشورهای ترکمنستان، هندوستان، افغانستان و پاکستان باید برای تکمیل شدن این پروژه دست به دست هم دهند تا منفعت آن به کشور‌های متحدالمنافع برسد.

در همین حال اعضای مجلس نمایندگان و شورای ولایتی هرات تاکید دارند، برخی از کشورها به پیشترفت‌های اقتصادی افغانستان به دید حسادت می‌نگرند و در این میان مردم و مسوولان باید هوش مندانه رفتار کنند، این نمایندگان تاکید دارند، پروژه تاپی می‌تواند در ایجاد سهولات‌های بیشتر برای مردم هرات تاثیر بسزایی داشته باشد.

پروژه خط انتقال پایپ لین گاز تاپی از کشور ترکمنستان آغاز شده  پس از عبور از خاک افغانستان و پاکستان به کشور هند می‌رسد، به گفته مقام‌های محلی هرات سالانه از رهگذر این پروژه اقتصادی بیش ۵۰۰ میلیون دالر به حساب افغانستان وایرز می‌شود.

https://www.facebook.com/heratpaperfb