حکومت افغانستان در نهایی شدن عقب نشینی دیوار کنسولگری ایران در هرات کم کاری کرده است،شماری از اعضای شورای ولایتی هرات تاکید دارند؛مقام‌های حکومت مرکزی و مسوولان محلی هرات باید این مسله را با جدیت پیگیری کنند و با جانب ایران به توافق برسند.

از سویی هم شماری از فعالان مدنی در  هرات باور دارند، وقتی حکومت افغانستان نمی‌تواند در مورد یک مسله عادی مانند عقب نشینی دیوار کنسولگری ایران در هرات با این کشور به توافق برسد، این مسله خود نشانگر ضعف حکومت افغانستان است.

سر کنسول ایران در هرات چند روز پیش در یک نشست خبری اعلام کرد، کار ساخت دیوار جدید و ساختمان بخش کنسولی در این نمایندگی سیاسی هم اکنون جریان دارد، اما عقب نشینی زمانی صورت می‌گیرد، که مقام‌های افغانستان و ایران باهم به تفاهم برسند.

در این میان ریاست نمایندگی ارتباط خارجه در هرات می‌گوید؛ این مسله از سوی وزارت خارجه و سفارت افغانستان در تهران پیگیری می‌شود و پیش نویس چگونگی اجرای تفاهم نیز در حال نهایی شدن است.

گفتنی است که از زمان آغاز روند عقب نشینی خیابان مرکزی هرات، بخشی از ساختمان کنسولگری ایران که در این مسیر قرار دارد، به دلیل آنچه که مشکلات تخنیکی خوانده می‌شود، عقب نشینی نشده است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb