در صورت بی توجهی حکومت به پیشگیری از انتشار ویروس انفولانزا، خسارت مالی سنگین به مرغداران وارد می‌شود. اتحادیه مرغداران هرات تاکید دارد، حکومت باید به مالکان فارم‌های مرغداری که در نتیجه شیوع انفولانزا آسیب دیده‌اند رسیدگی کند. رییس این اتحادیه می‌گوید؛ تا کنون بازرگان‌های فعال در بخش مرغ بیش از دو میلیون دالر آمریکایی خسارت دیده‌اند.

او می‌گوید: با آنکه تا کنون ویرویس از منطقه غرب هرات به دیگر مناطق منتشر نشده است، اما در صورت بی پروایی حکومت و نا توانی در مهار ویروس، دامنه خسارت مالی به بازرگان‌ها گسترش پیدا می‌کند.

از زمان شیوع ویروس انفولانزای مرغی در هرات تا کنون، بیش از ۱۸۴ هزار قطعه مرغ از در ۱۶ فارم مرغداری از بین برده و شده بازرگان‌های فعال در بخش مرغداری‌ها، بیش از ۲ میلیون دالر آمریکایی آسیب دیده‌اند. بتازگی ویرویس به یک فارم بزرگ که بگفته اتحادیه مرغداران دست کم در آن ۳ میلیون دالر سرمایه گذاری شده، سرایت کرده است.

با این همه مسوولان ریاست زراعت هرات می‌گویند؛ تلاش مشترک نهاد‌های  حکومتی برای مهار ویروس و پیشگیری از انتشار آن جریان دارد.

اتحادیه مرغداران هرات هشدار می‌دهد، در صورت بی پروایی حکومت به ویژه ریاست زراعت به مهار ویروس انفولانزا مرغی، ممکن است این ویروس از هرات به ولایت‌های همجوار منتشر شود و این مسله برای آنها بسیار نگران کننده است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb