انفلونزای مرغی تاهنوز در ولایت هرات وجود دارد و به بیشتر فارم‌های مرغداری این ولایت شیوع پیدا کرده است. مسوولان ریاست زراعت هرات می‌گویند: در جریان سه هفته اخیر بیش از ۱۳۳هزار قطعه مرغ در این ولایت به دلیل مصاب شدن به بیماری آنفلونزای مرغی تلف شده است. به گفته‌ای آنان سیزده فارم مرغداری به طور کامل منهدم شده است.

در همین حال مسوولان وزارت زراعت و مالداری کشور نگران شیوع بیشتر انفلونزای مرغی در کشور به خصوص در هرات هستند. رئیس عمومی مالداری و صحت حیوانی این وزارت می‌گوید: هم اکنون ویروس آنفلونزای مرغی در شش ولایت کشور شیوع پیدا کرده است. اما او تاکید می‌کند که وزارت زراعت برای مهار این بیماری، تلاش‎های جدی را آغاز کرده است.

آنفلونزای مرغی از هفته به این طرف در ولایت هرات شیوع پیدا کرده و در این مدت خسارات هنگفت مالی را به فارم داران مرغ وارد کرده است. مسوولان اتحادیه فارم داران مرغ در هرات می‌گویند: تاکنون بیش از یک میلیون دالر از این بابت به فارم داران خساره وارد شده است. آنان خواهان همکاری دولت در این زمینه هستند.

براساس آمار ریاست زراعت هرات، بیش از ۳۴۰ فارم رسمی مرغداری در این ولایت وجود دارد اما آنان تاکید می کنند که ده‌ها فارم غیر رسمی نیز فعالیت دارند. به گفته‌ای مسوولان این ریاست، به دلیل ناامنی‎ها و دور بودن برخی فارم‌های مرغداری، بررسی به منظور تشخیص و مهار آنفلونزای مرغی در آنها دشوار است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb