والی فراه میگوید ادامه دخالت کشورهای همسایه در جهت ایجاد موانع برای ساخت بند بخش آباد عواقب بدی را برای آن کشورها به همراه خواهد داشت. محمد عارف شاه جهان تاکید می کند که اگر کشورهای همسایه از دخالت دست بر ندارند از آنها به جوامع بین المللی شکایت صورت خواهد گرفت. از جهت دیگر اعضای شورای ولایتی فراه از مردم خواستند تا در جهت حمایت از بند بخش اباد بسیج شوند.

محمد عارف شاه جهان کشورهای همسایه بویژه ایران را متهم به توقف کار بند بخش آباد می کند. او میگوید اگر کشورهای همسایه برای توقف کار اعمار بند بخش آباد به تلفات نیروهای امنیتی و مداخلات تروریستی شان ادامه دهند، این مداخلات آنها را دولت افغانستان به سطح بین الملل مطرح خواهند کرد.

در همین حال شورای ولایتی فراه نیز بر ادامه کار اعمار بند بخش آباد ولایت فراه تاکید میکند.

عبدالصمد صالحی عضو شورای ولایتی فراه می گوید: هر چند علت عمده افزایش نا امنی ها در فراه، توقف کار اعمار بند بخش آباد فراهرود است، اما بگفته وی حالا که کار دیزاین آن در جریان است و روند ساخت آن متوقف نخواهد شد.

در همین حال بزرگان قومی اعمار بند بخش آباد را حق مسلم باشنده های فراه و کشورعنوان میکنند، و تاکید میکنند که کار ساخت بند بخش آباد به حمایت مردم عام ادامه خواهند یافت.

در عین حال یک تن از مسوولین امنیتی در این ولایت میگوید گزارش های موثقی در دست دارند که ثابت می کند کشورهای همسایه بویژه ایران در تلاش هستند تا کار بند بخش آباد را متوقف کنند. دولت ایران همواره دخالت در افغانستان بخصوص حمایت از گروه های شورشی را رد کرده است.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb