تیم رباتیک دختران افغان می گویند با وجود اینکه ایالات متحده امریکا برای انان ویزای سفر به این کشور و حضور در مسابقات جهانی رباتیک را صادر نکرده اما ناامید نبوده و ربات دست ساخته خود را به این مسابقات ارسال کرده اند. اعضای این گروه می گویند در تلاش اند تا با نمایش ربات خود در این مسابقات ، به جهانیان بفهمانند که جوانان افغان نیز توانایی پیشرفت و عرض اندام در عرصه های علمی را دارند.

شش دختر نوجوان نخستین تیم رباتیک افغانستان را تشکیل داده اند که از ماه ها به این سو در این رشته اموزش می بینند. یک نهاد خصوصی به نام موسسه فکر برتر ؛ این شش دختر افغان را از بین دختران خلاق ده مکتب در ولایت هرات برای این تیم انتخاب کرد.

شماری از اعضای این تیم در هرات می گویند: از اینکه برای نخستین بار ربات دست ساز شان به نماینده گی از افغانستان در مسابقات جهانی رباتیک راه یافته است، خوشحال اند.

قرار بود که تیم رباتیک افغانستان برای شرکت در مسابقات فیرست گلوبل به ایالات متحده  سفر کند ، اما سفارت امریکا در کابل از دادن ویزا به اعضای این تیم ابا ورزید.

تیم رباتیک دختران افغان به طور رسمی از سوی نهاد آمریکایی دیجیتل ستیزن فوند(Digital Citizen Fund)برای شرکت در این رقابت دعوت شده بود. شماری از اعضای تیم رباتیک افغانستان می گویند: با اینکه برای شرکت در مسابقات جهانی رباتیک به آنها اجازه سفر به  آمریکا داده نشده اما آنان ناامید نشده و با انگیزه بیشتر به کار شان ادامه میدهند.

مسوولان موسسه فکر برتر در هرات نیز که تمام امکانات این تیم رباتیک را فراهم نمودند می گویند با اینکه وزارت خارجه آمریکا به آنان اجازه سفر به این کشور را نداد اما آنها ربات دست سازشان را به ایالات متحده فرستاده اند.

این تیم یگانه تیم رباتیک افغانستان است. تمام اعضای این تیم دانش آموزان مکاتب هرات هستند. این دانش آموزان تاکید می کنند که اگر امکانات در اختیار شان قرار بگیرد، در قسمت ربات سازی دستاوردهای خوبی برای افغانستان رقم خواهند زد.

 

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb