یک مرکز جمع آوری شیر در ولسوالی زنده جان هرات افتتاح  وبه بهره برداری رسید. این مرکز به هزینه پنجصد هزار دالر از سوی دفتر کارد – اف یا رشد زراعت و انکشاف روستا دراین ولسوالی ساخته شده است. روزانه حدد پنج هزار لیتر شیر در این مرکز جمع آوری شده و به شرکت های مختلف به فروش میرسد. مالداران در ولسوالی زنده جان هرات نیز از ایجاد مرکز جمع آوری لبنیات خوشبین هستند.

در روستای شکیبان ولسوالی زنده­جان در ۴۰ کیلومتری غرب شهر هرات، جاییکه صدها خانواده مصروف مالداری هستند، روزانه حدود ۵ هزار لیترشیر تولید می­ کنند. مرکز جمع­ آوری لبنیات در این روستا تازه ایجادشده و حالا مالداران برای فروش محصولات حیوانی دغدغه ­ای ندارند. ا

ین مرکز به هزینه ۵ صدهزار دالر از سوی دفتر کارد – اف به همکاری ریاست زراعت و انکشاف دهات هرات ساخته شده است.

پیش از این مالداران در این ولسوالی محصولات حیوانی را به گونه سنتی در بازار به قیمت ارزان به فروش می ­رساندند، حالا با ایجاد این مرکز تمام شیرتولید شده دراین روستا به این مرکز آورده می­ شود و به گونه پروسس شده به بازار عرضه می­ گردد. مسوولان محلی می ­گویند: این برنامه باعث انکشاف زراعت ورشد اقتصاد خانواده­ ها خواهد شد.

با این حال باشندگان محل و مالداران دراین قریه از ایجاد مرکز جمع ­آوری شیر دراین ولسوالی خوشبین اند. آنها می­ گویند: تمام شیرتولیدشده دراین قریه به قیمت مناسب به فروش می­ رسد و از فاسد شدن آن نیز جلوگیری می ­گردد.

این مرکز در دو بخش، جمع­ آوری شیر و کلینیک حیوانی ساخته شده است. شیر که در این قریه تولید می ­شود کاملا در این مرکز خریداری شده و به کمپنی­ های مختلف به فروش میر­سد. از طرفی هم حیوانات که نیاز به دارو و واکسین داشته باشند دراین مرکز تداوی خواهند شد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb