هم زمان با آغاز حملات بهاری طالبان این گروه بر سه ولسوالی هرات حملات شان را آغاز کردند. در جریان دو روز اخیر ولسوالی های چشت، شیندند و کرخ هرات شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح بوده است. مسوولان محلی در هرات می گویند: در این درگیری ها تلفات سنیگی بر طالبان وارد شده است. از سوی دیگر باشنده های هرات و فعالان مدنی خواهان سرکوب گروه های مخالف مسلح دولت هستند.

آغاز حملات بهاری طالبان و عملیات نظامی نظامیان در ولایت هرات، طالبان با اعلام آغاز حملات بهاری شان تنها در هرات بر سه ولسوالی حمله کردند. در جریان دو روز اخیر ولسوالی های شیندند، چشت و کرخ هرات شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح بوده است. مسوولان محلی در هرات می گویند: این حملات طالبان از سوی نیروهای امنیتی دفع شده است و در جریان درگیری ها ده ها تن از افراد طالبان کشته شده اند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید: آمادگی های نیروهای امنیتی به منظور سرکوب هراس افگنان در تمام مناطق این ولایت گرفته شده است و جلو هر گونه حمله این گروه ها را می گیرند.

از سوی دیگر افزایش تحرکات مخالفان مسلح دولت در هرات باشنده های این ولایت را نگران ساخته است. شماری از باشنده های هرات می گویند، دولت باید فعالیت های گروه های هراس افگن را جدی بگیرد و با راه اندازی عملیات های نظامی جلو فعالیت های شان را بگیرند.

در همین حال شماری از فعالان مدنی در هرات افزایش تحرکات طالبان در برخی ولسوالی ها را نگران کننده می خوانند و می گویند: اگر جلو این تحرکات گرفته نشود، دامنه ناانی ها گسترده تر خواهد شد. به باور این فعالان مدنی، حکومت افغانستان تا هنوز راهبرد درست و دقیق برای مبارزه با گروه های تروریستی ندارد و همین مسئله سبب تقویت فعالیت های تروریستی در کشور شده است.

طالبان مسلح در برخی از ولسوالی های هرات حضور و فعالیت دارند. از جمله ولسوالی های شیندند، کشک کهنه و چشت. مسوولان محلی در هرات می گویند: بیشتر طالبان از ولایت های همجوار تجمع می کنند و دست به حمله به برخی از پوسته های امنیتی می زنند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb