مقام ها در وزارت دفاع ملی فعالیت افراد مسلح غیرمسوول در کشور را خطرناک تر از گروه های هراس افگن می دانند و می گویند: این افراد باعث آزار و اذیت مردم و تشدید ناامنی ها شده اند. ستر جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز وزارت دفاع ملی می گوید: قاچاقبران سلاح، مواد مخدر و گروه های مافیایی برای رسیدن به اهداف خود دست به هر جنایتی می زنند. در همین حال فعالان مدنی می گویند: فعالیت افراد مسلح غیرمسوول باعث تشدید ناامنی ها در ولایت های غربی کشور شده است.

افراد مسلح غیرمسوول تهدید جدی در برابر امنیت کشور، مسوولان وزارت دفاع ملی می گویند: این افراد به اندازه گروه های هراس افگن خطرناک هستند و باعث تشدید ناامنی ها در برخی از مناطق افغانستان شده اند.

ستر جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز وزارت دفاع ملی می گوید: در کنار افراد مسلح غیرمسوول، قاچاقبران سلاح، مواد مخدر و گروه های مافیایی نیز برای رسیدن به اهداف خود مردم ملکی را مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

اما این جنرال چهار ستاره وزارت دفاع ملی تاکید می کند که سربازان اردوی ملی جلو خودسری های این افراد را می گیرند.

با این حال این گفته ها در حالی مطرح می شود که حضور و فعالیت افراد مسلح غیرمسوول در ولایت های غربی کشور نگران کننده خوانده می شود. از جمله ولایت هرات، شماری از فعالان مدنی در این ولایت می گویند: افراد مسلح غیرمسوول به طور آزادانه در این ولایت فعالیت دارند اما دولت هیچ اقدامی برای جلوگیری از فعالیت های این افراد نکرده است.

در ولایت های غور و بادغیس نیز حضور و فعالیت های افراد مسلح غیرمسوول چشمگیر است و همواره باعث نگرانی باشنده های این ولایت ها شده اند. شماری از فعالان مدنی در ولایت غور می گویند: افراد مسلح غیرمسوول بر بسیاری از بخش های این ولایت نفوذ دارند و دست به ناامنی ها و کشتار افراد ملکی می زنند.

پیشتر مسوولان محلی در ولایت هرات گفتند که بیشتر سلاح ها در نزد افراد غیرمسوول جواز دولتی دارد. به گفته ای سخنگوی والی هرات، این سلاح ها به نام تجار، سران جهانی، بزرگان قوم و افراد بانفوذ ثبت است اما به دست افراد مسلح غیرمسوول افتاده است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb