واقعات توبرکلوز در هرات نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. مسوولان در اداره صحت عامه هرات می گویند:  در سال پیش ۴۴۰۰ واقعه توبرکلوز در این ولایت به ثبت رسیده بود اما امسال این آمار به ۴۶۰۰ تن افزایش یافته است. به گفته ای این مسوولان، این واقعات بیشتر در مناطق دور افتاده و در نزد افراد محروم جامعه وجود دارد.

بیماری توبرکلوز هنوزهم یکی از چالش های جدی صحی در هرات به شمار می رود. شمار بیماران مبتلا به این بیماری امسال نسبت به سال پیش در این ولایت افزایش یافته است. مسوولان اداره صحت عامه هرات می گویند: در سال ۲۰۱۵ میلادی، شمار افراد مبتلا به بیماری توبرکلوز در این ولایت ۴۴۰۰ ثبت شده بود اما در سال ۲۰۱۶ این آمار به ۴۶۰۰ تن افزایش یافت.

به کفته ای این مسوولان، این بیماری بیشتر در ولسوالی های و مناطق دور افتاده وجود دارد. آنگونه که داکتر محمد آصف کبیر معاون اداره صحت عامه هرات می گوید: از میان این بیماران یک درصد شان به دلیل شدت بیماری و نرسیدن به موقع به مراکز صحی، جان خودرا از دست می دهند.

از سوی دیگر مسوولان در وزارت صحت عامه کشور می گویند: برای تداوی بیماران توبرکلوز و جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری، برنامه ملی کنترول توربرکلوز در سراسر کشور فعالیت دارد و بیماران را به طور رایگان تداوی می کند.

داکتر لطف الله منظو رعضو برنامه ملی کنترول توبرکلوز وزارت صحت عامه می گوید: سالانه ۶۱هزار تن در افغانستان به بیماری توبرکلوز مبتلا می شوند که از این میان، در هر سال ۱۲هزار تن جان خودرا از دست می دهند.

از سوی دیگر برخی متخصصان بیماری های انتانی می گویند: فقر اقتصادی، نبود مراکز صحی در مناطق دور دست، بی توجهی مردم از جمله عوامل عمده افزایش بیماری توبرکلوز در هرات به شمار می رود.

این متخصصان تاکید می ورزند که دولت باید زمینه دسترسی به خدمات صحی در مناطق دوردست را مساعد سازد و از سوی هم مردم باید این بیماری را جدی بگیرند.

در همین حال مسوولان در وزارت صحت عامه کشور می گویند: در سال های اخیر مراکز تشخیص بیماری توبرکلوز در کشور افزایش یافته و این سبب شده است تا واقعات فوتی این بیماری نسبت به دهه پیش کاهش یابد. توبرکلوز از جمله بیماری های خطرناک خوانده می شود که در صورت بی توجی بیماری، سبب مرگ آن می شود.

https://www.facebook.com/heratpaperfb