کشور ایران برپایه توافق با دولت افغانستان، سومین گروه از زندانیان افغان در زندانهای این کشور را از مرز اسلام قلعه به حکومت افغانستان تحویل داد. این گروه ۲۰۰ تن هستند که به جرمهای گوناگون در زندانهای کشور ایران به سر میبردند. پیش از اینهم دو گروه از زندانیان افغان در ایران، از همین مرز به مقامهای افغانستان تحویل داده شده بود.

این زندانیان افغان از زندان­ های ایران به مرز میان دو کشور آورده شده تا به حکومت افغانستا تحویل شده شوند.  ۲۰۰ زندانی که در زندان­ های ولایت­ های مختلف کشور ایران به سر می بردند. این زندانیان براساس یک تفاهم ­نامه میان حکومت ­های ایران و افغانستان به این­جا آورده شده­ اند.

تورن جنرال شاه میر رئیس ارتباطات محاکم ریاست عمومی محابس کشور می­گوید، بیشتر این افراد به جرم قاچاق مواد مخدر و جرایم جنایی محکوم شده­ اند.

در همین حال مسوولان نهادهای عدلی وقضایی ایران می گویند: این زندانیان دارای جرایم همانند قاچاق مواد مخدر، سرقت و قتل هستند. به گفته ای آنان، تمام زندانیان واجد شرایط افغان که در زندان های این کشور به سر می برند؛ در مراحل مختلف به جانب افغانستان تحویل داده می شوند اما آنان ابراز امیدواری می کنند که در مراحل بعدی زندانیان ایرانی که در زندان های افغانستان به سر می برند نیز به جانب ایران تحویل داده خواهند شد.

در همین حال شماری از این زندانیان می­ گویند، از اینکه به افغانستان انتقال داده شده­اند خرسند هستند، این زندانیان از دولت افغانستان می­خواهند که آنان را شامل فرمان­های عفو ریاست جمهوری کنند.

از سوی هم مسوولان اداره­ی سارنوالی استیناف هرات می­گویند، با این زندانیان براساس قوانین نافذه کشور برخورد خواهد شد. حتا زندانیانی هم هستند که از سوی حکومت ایران به حبس ابد محکوم شده­اند اما مسوولان در هرات می­گویند، پرونده این زندانیان از سوی ستره محکمه به گونه­ای ویژه بررسی می­شود.

با این همه، آنگونه که مقام‌ های افغانستان می ‌گویند، هم ‌اکنون در زندان‌های ایران، حدود پنج هزار افغان به جرم‌ های گوناگون از جمله قاچاق مواد مخدر در حبس به سر می ‌برند. این مقام‌ ها پافشاری دارند که می ‌کوشند تا روند تبادله ‌ی زندانیان دو سوی مرز را ادامه دهند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb