پنج تن از طالبان در یک زد و خورد میان گروهی در ولسوالی شیندند کشته شدند. سخنگوی والی هرات میگوید که زد و خورد شدیدی یکشنبه شب رخ داده است. او گفت: دو تن از افراد ملاصمد وارد پایگاه ملاننگیالی در روستای خفیان شدند و پس از پرتاب بمب دستی و تیراندازی، سه تن را از پای در آوردند و خودشان هم کشته شدند. این درگیری سه زخمی هم به جای گذاشته است. آصف جاهد در گزارش خود بیشتر به چگونگی این نبرد پرداخته است.

آن ‌گونه که مسوولان محلی می‌ گویند، دو تن از افراد ملاصمد شب هنگام، به نام مهمان وارد پایگاه نیروهای زیر فرمان ملاننگیالی شدند. آنان به ناگهان بمب دستی پرتاب می ‌کنند و پس از بهم‌ ریختن اوضاع، با استفاده از سلاح‌ های خود افراد ملا‌ننگیالی آنها را به گلوله می ‌بندند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌ گوید: پس از این زد و خورد سنگینی رخ داده و در پایان، سه تن از افراد ملاننگیالی کشته و سه تن دیگرشان زخمی شدند و خود مهاجمان هم از پای درآمدند.

به درستی آشکار نیست که در این پایگاه چه شمار از طالبان حضور داشتند و بر سر زخمیان چه آمده است. این درگیری در روستای خفیان رخ داده؛ روستایی که زیر کنترل دولت نیست.

این برای نخستین بار نیست که دو گروه طالبان در این ولسوالی با هم درگیر می ‌شوند. در دو سال گذشته، نبرد دو فرمانده ملاصمد و ملاننگیالی، صدها کشته و زخمی به جای گذاشته است.

در کنار این، آقای فرهاد امیدوار است با تقسیم شدن ولسوالی شیندند، این درگیری‌ ها پایان یابد.

ملا صمد، فرمانده ملاهبت‌الله و ملا ننگیالی فرمانده ملا رسول در ولسوالی شیندند هستند و آشکارا شکافی بزرگ میان اقوام و مردم این ولسوالی ایجاد کردند و صدها نیروی مسلح دارند. آنان همواره امنیت این ولسوالی را به چالش کشیدند.

شیندند در جنوب هرات، پس از سقوط طالبان، کم ‌کم به پایگاه امنی برای این گروه شکست خورده دگر شد. نگرانی‌ های امنیتی در این ولسوالی تا آن اندازه بالاست که رییس جمهوری از آن بارها به نام غده‌ ی سرطانی یاد کرده است.

طرح تقسیم این ولسوالی هم به کندی پیش می‌ رود و خالی از جنجال نیست. همین روز آدینه بود که افراد مسلح ناشناس، یکی از نامزدهای احتمالی پست ولسوالی تازه تاسیس زیرکوه را ترور کردند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb