برای احیای محیط وحش درهرات چند قلاده حیوان وحشی به طور نمادین از قفس رها و به دامن طبیعت رها شدند. این اقدام نمادین به منظور نهادینه ساختن فرهنگ حافظت از محیط وحش و جلوگیری از شکار و قاچاق حیوانات وحش و پرنده ها صورت گرفته است. از سوی دیگر مسوولان اداره حاظت از محیط زیست هرات نگران شکار حیوانات و پرنده ها و قاچاق آن به کشورهای همسایه هستند.

حیات وحش در هرات در حال نابودی قرار دارد. مسوولان اداره حفاظت از محیط زیست هرات نگران افزایش شکار و قاچاق حیوانات وحشی و پرنده ­ها در این ولایت هستند. نصیراحمد فضلی رئیس اداره حفاظت از محیط زیست هرات می ­گوید: در سال ­های اخیر حیوانات وحشی از جمله، آهوی معمولی، روباه، کفتار و گرگ به طور گسترده از سوی مردم شکار شده و نسل این حیوانات در این ولایت روبه انقراض است.

آقای فضلی می­ گوید: در کنار این حیوانات، پرنده­ های کمیاب از جمله مینای هرات به کشور ایران قاچاق می ­شوند.

در همین حال سید وحید قتالی یک تن از تجار ملی در هرات به منظور نهادینه ساختن فرهنگ حافظت از حیات وحش و جلوگیری از شکار و قاچاق حیوانات وحش و پرنده­ ها، چند قلاده حیوان وحشی را به طور نمادین به دامن طبیعت رها کرد.

سه قلاده روباه، دو بال باز و یک سیخال از قفس رها شدند. آقای قتالی از مردم می ­خواهد که حیوانات وحشی را در خانه­ های خود نگهداری نکنند و آنان را به آغوش طبیعت بازگردانند.

از سوی دیگر شماری کارشناسان محیط زیستی هشدار می ­دهند که اگر جلو شکار و قاچاق بی رویه حیوانات وحشی در هرات گرفته نشود، حیات وحش در این ولایت کاملن نابود خواهد شد. وکیل احمد بارک کارشناسی محیط زیستی در هرات می­ گوید: حکومت افغانستان با اینکه شکار حیوانات وحشی در کشور را غیر قانونی اعلام کرده است اما سلاح ­های شکاری در شهرهای مختلف به ویژه هرات به صورت آزادانه خرید و فروش می ­شود.

شکار و قاچاق حیوانات وحشی و پرنده­ ها در هرات همواره نگرانی­های فعالان محیط زیست را در پی داشته است. این فعالان می­ گویند: حکومت بر حیات وحش حاکمیت ندارد و این سبب شده که شکارچیان دست به کار شوند و این حیات را نابود سازند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb