با آغاز سال ۱۳۹۶ روند ثبت قباله های زمین به شکل سیستم برقی در هرات آغاز می شود. این سیستم در سطح کشورهای همسایه بی نظیر خوانده می شود و برای نخستین بار در کشور از هرات آغاز می شود. مسوولان اداره اراضی هرات می­گویند، این مسئله برای جلوگیری از غصب زمین و پس گیری زمین های غصب شده کمک می­کند. به گفته ای این مسوولان، تطبیق این برنامه برای رشد سرمایه گذاری و جلوگیری از سواستفاده ها موثر است.

تمام امکانات برای آغاز برنامه ثبت قباله­ های زمین به شکل سیستم برقی و مدیریت کردن آنلاین زمین های دولتی و شخصی در هرات آماده شده است. برای عملی ساختن این سیستم، امکانات مورد نیاز تامین شده است و ۱۶۰ کارمند تازه و مسلکی نیز برای پیشبرد کار این سیستم در اداره اراضی هرات استخدام شده است.

مسوولان اداره ارضی هرات می­ گویند: قرار است کار عملی این سیستم در سال ۱۳۹۶ آغاز شود. برای اولین بار در سطح کشور این برنامه از هرات آغاز می شود و مدل این سیستم از کشور ترکیه گرفته شده است.

مطیع الله نظزی سرپرست اداره ارضی هرات  می گوید: در این سیستم از تمام اراضی هرات از طریق ماهواره عکس برداری می شود و با یکجا با سروی های زمینی وارد سیستم می­ شود.

این سیستم در قسمت معاملات زمین به صاحبان آن نیز سهولت ایجاد می ­کند. اما از همه مهم تر، این سیستم در قسمت جلوگیری از غصب زمین نیز جلوگیری می کند. آنگونه که مسوولان اداره اراضی هرات می­ گویند: وجب به وجب اراضی این ولایت ثبت سیستم می­ شود و کسی توان غصب یک میتر زمین را هم نخواهد داشت. از سوی هم زمین­ های که در سال های اخیر از سوی زرومندان غصب شده نیز دوباره به دست دولت خواهد افتاد.

یکی از دلایل عمده غصب زمین در کشور به ویژه در هرات؛ ابهام در حق مالکیت زمین­هاست. خیلی از زمین ­ها حتی شهرک ­ها قباله­ های قانونی ندارد و این مسئله زمینه را برای غصب زمین مساعد ساخته است.

با این همه، این برنامه به همکاری کشور ترکیه و مختصصان این کشور عملی می ­شود. عملی کردن این برنامه در هرات خیلی هم ساده به نظر نمی ­رسد. در این ولایت هم ­کنون هزاران جریب زمین از سوی زمین خواران غصب شده و دولت برای پس گیری این زمین­ ها موفق نبوده است. حتی در زمین های غصب شده شهرک ­ها ساخته شده و به مردم به فروش رسیده است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb