دانشگاه هرات جایزه مرکزاعتلای تضمین کیفیت را از سوی وزارت تحصیلات عالی به دست آورد و از جمله پنج دانشگاه برتر کشور شمرده می شود. مسوولان دانشگاه هرات می گویند، در سال های اخیر سطح کیفی تدریس و توانایی های دانشجویان این دانشگاه بلند رفته و به همین منظور این جایزه را به دست آورده است. از سوی دیگر محمد آصف رحیمی والی هرات می گویند که دانشگاه این ولایت به دلیل نداشتن استقلال مالی با چالش های زیادی روبه رو است.

دانشگاه هرات از جمله پنج دانشگاه برتر کشور به حساب میاید. این دانشگاه در کنار توسعه­ ای زیربنایی در بخش کیفیت آموزش و تدریس هم رشد خوبی داشته است. به همین منظور وزارت تحصیلات عالی در کنار چهار دانشگاه دیگر کشور برای دانشگاه هرات نیز جایزه مرکزاعتلای تضمین کیفیت را داده است. نخستین باری است که این دانشگاه چنین جایزه­ای را به دست میارود.

داکتر عبدالله فایز رئیس دانشگاه هرات می ­گوید: از سه سال به این طرف برای بلند بردن ظرفیت­ ها و بروز کردن سیستم تدریس این مرکز اکادمیک تلاش­ های زیادی شده و دستاوردهای خوبی هم داشته است.

اما نبود امکانات در دانشگاه هرات همواره از چالش ­های عمده فراراه این مرکز اکادمیک بوده است. مسوولان محلی در هرات می گویند، دانشگاه هرات به دلیل نداشتن صلاحیت در بخش مالی با چالش روبه رو است و این مسئله جلو پیشرفت آن را گرفته است.

محمد آصف رحیمی والی هرات می گوید: این مسئله را مسوولان وزارت تحصیلات عالی در میان گذاشته و امیدوار است که برای این دانشگاه در بخش مالی صلاحیت بیشتری بدهد.

دانشگاه هرات یکی از دانشگاه­ های برتر افغانستان است. براساس گفته های مسوولان، این دانشگاه  بیش از پانزده هزار دانشجو دارد و با آغاز سال تازه تحصیلی این شمار بیشتر خواهد شد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb