در پی انتشار ادعاهایی مبنی بر مذاکره افغانستان با ایران بر سر آب دریای هریرود، نمایندگان پارلمان و شورای ولایتی این ولایت، واکنش نشان دادند. غلام فاروق مجروح نماینده هرات در مجلس از دولت خواسته تا از هرگونه مذاکره پیدا و پنهان بر سر آب هریرود بپرهیزد و از سوی دیگر، سید عظیم کبرزانی نماینده شورای ولایتی هرات از رییس جمهوری خواسته با کشور ایران در اینباره مذاکره نکند.

همین چندی پیش بود که رییس جمهوری دیداری ویژه با نمایندگان مردم هرات در پارلمان و شورای ولایتی و همچنین مقام‌ های محلی این ولایت داشت. باره‌ ی مهمی که در این دیدار به آن پرداخته شده، به گفته ‌ی سید عظیم کبرزانی نماینده ‌ی شورای ولایتی، مذاکره با کشور ایران درباره‌ی آب هریرود بود.

او گفت: قرار شده تا هیئتی بلندپایه از این کشور وارد کابل شود تا بر سر چالش حق آبه ‌ی هریرود با مقام ‌های افغان مذاکره کنند. آقای کبرزانی افزود: از رییس جمهوری خواسته‌ ایم تا در این ‌باره مذاکره‌ ای انجام نشود.

آنگونه که این نماینده ‌ی شورای ولایتی هرات می‌ گوید، دولت باید برای مهار آب‌، دو بند کبکان و تیرپل را روی هریرود بسازد. آقای کبرزانی گفت: این حق مردم است تا از آب مورد نیاز استفاده کنند و در صورتی ‌که چیزی اضافه ماند، آنگاه به کشورهای همسایه هم برود، مشکلی نیست.

ولی این تنها برخی از نمایندگان شورای ولایتی نیستند که با این مذاکرات ناهم‌ سو اند. غلام‌ فاروق مجروح نماینده ‌ی هرات در پارلمان در یک نامه‌ی سرگشاده از رییس جمهوری خواسته تا مذاکره‌ ای با ایرانی‌ ها در این‌ باره نداشته باشد.

 نامه‌ی او زیر نام
(نمی ‌خواهم نام‌ تان رییس‌ جمهور آب ‌فروش ثبتِ تاریخ گردد) در روزنامه‌ی ماندگار به چاپ رسیده است. آقای مجروح در این نامه آشکارا نوشته: «جناب رییس جمهور، دیگر از امواج خروشان خبری نیست؛ هریرود محتاجِ خود مانده است، پس محتاج ‌ترش نکنیـد و از هرگونه مذاکرۀ پیدا و پنهان بالای آب‌ های هریرود بپرهیزید؛ زیرا واکنش تندِ مردمی را در پی خواهد داشت و از محبوبیت ‌تان خواهد کاست».

درباره ‌ی چگونگی این مذاکرات و دیدار رییس جمهوری با نمایندگان و مردم هرات، تاکنون ارگ واکنشی نشان نداده است.

پس از ساخت بند دوستی افغانستان و هندوستان که روند ساختش دهه‌ ها به دراز کشید و سرانجام با هزینه‌ ای ۳۰۰ ملیونی از یاری‌ های کشور هند کارش به پایان رسید، بارها کشور ایران خواستار گفتگو بر سر حق ‌آبه‌ ی خود با افغان ‌ها شده که مقام‌ ها از این ‌کار خودداری کردند تا جایی ‌که، این مقام‌ ها هرگونه گفتگو بر سر آب هریرود را رد می‌ کردند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb