از اول سال جاری تاکنون بیش از دو هزار واقعه جرمی در اداره سارنوالی استیناف هرات ثبت شده است. مسوولان این اداره می­گویند، بیش از ۹۰ درصد این قضایا از سوی این اداره بررسی شده و محول محاکم شده است. از سوی دیگر والی هرات می گوید که جلوگیری از فساد در اداره های عدلی و قضایی باعث اعتماد مردم نسبت به حکومت می شود و اداره های مربوطه باید برای جلوگیری از فساد در این اداره ها تلاش ورزند.

وقوع بیش از دو هزار واقعه جرمی فقط در نه ماه گذشته در هرات، این آمار رسمن در اداره سارنوالی استیناف هرات ثبت شده است. مسوولان اداره سارنوالی استیناف هرات می ­گویند، بیش از ۹۰درصد دوسیه­ های مربوط به این رویدادهای جرمی از سوی این اداره بررسی شده و درصدی بلندی این دوسیه ها محول محکمه شده است.

عبدالحق احمدی رئیس این اداره از بخشی از رویدادهای جرمی نام می ­گیرد. براساس گفته های او، از این میان، ۱۸۳ قضیه مربوط به خشونت در براب خانم ­ها است که شامل قتل، لت و کوب و شکنجه می شود. ۵۱ قضیه فساد اداری است که ۱۲۰ کارمند دولتی در پیوند به آن بازداشت شده اند. همچنان ۲۲۰ قضیه قاچاق مواد مخدر، ۱۵ مورد قتل و ۲۸ دوسیه مربوط به سرقت مسلحانه بررسی شده است.

از سوی دیگر مسوولان محلی هرات به مبارزه با فساد اداری در اداره­های عدلی و قضایی این ولایت تاکید می­روزند. محمد آصف رحیمی والی هرات می­ گوید، از بین بردن فساد در این اداره­ ها باعث جلب اعتماد مردم نسبت به سیستم قضایی کشور شده و از سوی هم فاصله میان مردم و حکومت از میان برداشته می­شود.

فساد در اداره­ های عدلی و قضایی هرات همواره مورد انتقاد بوده است. تاحالا بارها در اعتراض به آنچه فساد گسترده در این اداره­ها خوانده می­ شود، اعتراض ­های گسترده مردمی صورت گرفته است. اما اکنون مسوولان اداره ­های عدلی و قضایی هرات از کاهش فساد اداری در این اداره ها و مبارزه با آن تاکید می­ روزند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb