مسوولان ریاست حفظ محیط زیست هرات، از قاچاق انواع پرندگان کمیاب از این ولایت ابراز نگرانی می کنند. نصیر احمد فضلی، رییس این اداره میگوید اگر جلو قاچاق پرندگان کمیاب گرفته نشود در آینده نزدیک نسل انواع پرندگان منقرض خواهد شد. در عین حال مسوولان محلی هرات میگویند قاچاق پرندگان از مرز های قانونی صورت نمی گیرد بلکه از راه های قاچاق به خارج از کشور انتقال داده می شود.

مسوولان اداره حفظ محیط زیست در هرات از قاچاق پرنده گان قیمتی به کشورهای  ایران پاکستان و امارات متحده عربی اظهار نگرانی می کنند .نصیر احمد فضلی رییس این اداره می گوید نسل برخی از پرنده ها در هرات، به دلیل شکار و قاچاق آن به خارج از کشور در حال انتقراض می باشد.

 وی  هشدار می دهد که اگر جلو قاچاق بی رویه و غیر قانونی این پرندگان گرفته نشود، به زودی نسل اکثر پرندگان قیمتی وکمیاب منقرض خواهد شد.

از سوی دیگر جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می­ گوید: قاچاق پرندگان از مرز های قانونی صورت نمی گیرد بلکه از راه های قاچاق به خارج از کشور انتقال داده می شود.

در عین حال کارشناسان محیط زیستی در هرات می گویند شکار و قاچاق حیوانات می تواند ضربه بزرگی به حیات وحش بزند به گفته وکیل احمد بارک کارشناس محیط زیست موجودیت پرندگان در مناطقی که زیست دارند یک نیاز جدی می باشد.

فروشندگان پرندگان در هرات میگویند پیش از این خرید و فروش پرندگان قیمتی در این ولایت به صورت آزادانه صورت می گرفت اما اخیرا فروش آنها ممنوع شده است. برخی از این فروشندگان میگویند در گذشته هزاران پرنده مینا از همین بازارا خریداری و به خارج از کشور انتقال داده شده است.

با اینکه مسوولان محلی در هرات تاکید می کنند که خرید و فروش  پرندگان قیمتی و کمیاب ممنوع است اما چندی قبل بیش از بیست تبعه عرب با سفر به ولایات غربی افغانستان از جمله هرات به شکار پرندگان قیمتی پرداختند که این مسله با واکنش تند نهاد های مدنی روبرو شد. آنگونکه برخی منابع در هرات میگویند در بسیاری از مواقع اتباع خارجی با هماهنگی برخی افراد با نفوذ به شکار پرندگان در غرب افغانستان می پردازند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb