آمار معتادان به مواد مخدر در هرات رو به افزایش است و مسوولان، نگران این باره هستند. از سوی دیگر، کمبود امکانات برای درمان این شمار در این ولایت بسنده نیست و دولت اعلام کرده، با این آمار و این امکانات، ۲۱ سال زمان میبرد تا معتادان کنونی را درمان کرد. برای همین، اداره مبارزه با مواد مخدر بر آنست برنامه هایی روی دست گیرد تا از شمار روز افزون معتادان به مواد مخدر، پیشگیری کند. برآورد میشود در هرات بیش از ۶۰ هزار تن معتاد به مواد مخدرند.

همین اکنون، دولت برای درمان معتادان به مواد مخدر، درمانگاه های گوناگونی ساخته که گنجایش بستری شدن ۳۱۰ تن را دارد. خدماتی که دولت ارائه می ‌کند رایگان است.

مسوولان می‌ گویند، در نه ماه سال روان، در این درمانگاه‌ها، ۱۴۳۷ معتاد درمان شدند در حالی‌ که، در سال گذشته، ۱۶۶۵ تن درمان شده بودند. البته شمار بسترها در سال گذشته، ۲۹۵ تا بود.

ولی به گفته ‌ی غلام ‌جیلانی دقیق رییس اداره‌ ی مبارزه با مواد مخدر، کوشش آنان بر راه ‌اندازی برنامه‌ های آگاهی ‌رسانی‌ است تا از افزایش معتادان به مواد مخدر پیش‌ گیری کنند.

با همه ‌ی این‌ ها، مسوولان می ‌گویند که نگرانِ افزایش معتادان به مواد مخدرند و امکانات بسنده ‌ای هم برای درمان آنان وجود ندارد. آقای دقیق به این باور است که اگر همین معتادان کنونی را با این امکانات، درمان کنیم، روند درمان‌ همه‌ ی ‌آنها ۲۱ سال به درازا کشیده می ‌شود.

در هرات، برآورد می‌ شود ۶۰ هزار تن معتاد به مواد مخدرند که در این میان، ۱۳% این شمار را بانوان و ۷% دیگر را کودکان تشکیل می ‌دهند.

در کنار این، مسوولان می ‌کوشند تا به شمار بسترهای درمانی بیفزایند. رییس اداره‌ ی مبارزه با مواد مخدر هرات خبر از این می ‌دهد که به مقام‌ های مرکزی پیشنهاد دادند تا شفاخانه‌ ای با گنجایش ۵۰۰ بستر در این ولایت ساخته شود.

او همچنین گفت: هم ‌اکنون کار ساخت یک شفاخانه‌ ۲۰۰ بستر برای درمان بانوان و کودکان معتاد دنباله دارد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb