آمار قتل های ناموسی در هرات نسبت به سال گذشته کمترشده است. مسوولان در اداره سارنوالی منع خشونت علیه زنان در این ولایت می گویند در هشت ماه نخست سال جاری در حدود ده قضیه قتل بانوان صورت گرفته که تعدادی از آنان شامل قتل های ناموسی بوده است. همواره مشکلات خانوادگی و نزاع های قومی باعث قتل های ناموسی گردیده است.

خشونت های خانواده گی از دلایل اساسی قتل بانوان در هرات عنوان می­شود. همواره ازدواج های امروزی که براساس عرف وعنعنات صورت می گیرد معمولامنجر به آسیب پذیری خانم خانواده میشود. اما حالا مسئولان در اداره سارنوالی منع خشونت علیه زنان در ولایت هرات خبر از کاهش قتل های ناموسی در این ولایت را می دهند.

ماری مهین یار سارنوال منع خشونت علیه زنان در اداره سارنوالی این ولایت می گوید در هشت ماه نخست سال جاری در حدود ده قضیه قتل در اداره شان به ثبت رسانیده  اند.

او گفت تعدادی از این قضایا شامل قتل های ناموسی بوده که از سوی آنان پیگیری شده و به محکمه فرستاده شده است. به گفته او در سال گذشته در حدود بیست قضیه قتل به ثبت رسانده اند.

شماری از اعضای شورای ولایتی هرات هم نگران قتل های ناموسی در این ولایت اند و از دولت محلی و مرکزی می خواهند تا برای کاهش بیشتر این قتل ها اقدامات جدی را روی دست بگیرند تا هیچی خانمی قربانی خشونت های خانواده گی نشود.

از جهتی هم روانشناسان رسم و عنعنات ناپسند در جامعه امروزی که حکم فرمایست و به فرهنگ مبدل شده را،عامل بیشتر قتل های ناموسی در این ولایت عنوان می کنند. آنان دانش بالا را یکی از راه حل های می دانند که می تواند در کاهش قتل خانم ها همچنان موثر باشد چون کشتن زنان راه حل نیست.

با این همه در جوامع مرد سالاری بیشتر، جنجال های خانواده گی صورت گرفته و خانم ها بیشتر قربانی میشوند. همین چند هفته پیش هم دو بانو در هرات به دلیل اختلافات قومی در سطح شهر هرات از سوی افراد مسلح ناشناس ترور شدند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb