کمبود نیرو در شهر هرات عامل عمده سرقت های مسلحانه و ترورها در این شهر است. هیاتی از مشرانو جرگه که برای بررسی اداره های دولتی به هرات آمده بود می گوید، در حق مردم هرات جفا شده است. به گفته ای اعضای این هیات، شهر هرات پانزده ناحیه دارد اما فقط چهار حوزه امنیتی در این شهر وجود دارد. از سوی دیگر مسوولان محلی در هرات می گویند، وزارت داخله تعهد کرده است که شمار حوزه های پولیس در شهر هرات را به پانزده حوزه می رساند.

هرات از بزرگ ­های شهرهای افغانستان اما کمترین نیروی امنیتی را دارد. این شهر بزرگ با پانزده ناحیه فقط چهار حوزه امنیتی دارد. در دیگر ناحیه­ های این شهر فقط پوسته­ ی پولیس وجود دارد. هیاتی از مشرانو جرگه که برای بررسی اداره های دولتی به هرات آمده بود می گوید، نیروی پولیس که در شهر هرات مستقر هستند بسیار اندک است و حکومت در این مورد در برابر مردم هرات جفا کرده است.

محمد حنیف حنفی رئیس کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه می­ گوید، شمار نیروهای امنیتی مستقر در ولایت­ های جنوبی کشور که کمتر از هفتصد هزار نفوس دارد، دو برابر نیروهای امنیتی ولایت پنج میلیونی هرات است.

در همین حال مسوولان محلی در هرات هم می پذیرند که دلیل عمده­ای ناامنی­ ها در شهر هرات کمبود حوزه­های امنیتی است. محمد آصف رحیمی والی هرات می­ گوید، باید به شمار ناحیه­ه ای شاروالی در این شهر حوزه امنیتی تشکیل شود.

آنگونه که این مقام محلی در هرات می ­گوید، این مسئله را مسوولان وزارت امور داخله در میان گذاشته و آنان تعهد کرده اند که تا سال آینده برای سیزده حوزه تازه پولیس در شهر هرات تشکیلات منظور می کنند.

شهر هرات همواره شاهد ناامنی بوده است. از ترورهای مسلحانه تا سرقت و آدم ربایی اما عاملان بیشتر این رویدادها موفق به فرار شده­اند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb