والی هرات میگوید که توهین و آزار و اذیت بانوان چه در اداره ها و چه در اجتماع قابل پذیرش نیست. او که در گردهمایی به مناسبت آغاز کارزار شانزده روزه مبارزه با خشونت بر بانوان سخن میگفت، پافشاری کرد که برای از میان بردن فرهنگ زن ستیزی همه مسوول هستند. در همین حال، رییس اداره امور زنان این ولایت میگوید که بسیاری از بانوان کارمند چه در اداره های دولتی و چه غیردولتی مورد آزار و اذیت قرار میگیرند و هتا برخی به همین دلیل کار خود را ترک کردند. او گفت که هراس باعث شده تا آنان شکایت رسمی نکنند.

کارزار شانزده روزه ‌ی بانوان با گردهمایی شماری از آنان در هرات آغاز شد. در این روز که بیشتر به آگاه‌ رسانی و گزارش‌ دهی اختصاص داده شده بود؛ محمد آصف رحیمی والی این ولایت از تشکیل کمیته‌ای زیر نام منع آزار و اذیت بانوان، خبر داد.

او گفت: برخورد توهین‌آمیز در اداره‌ها و اجتماع قابل پذیرش نیست. والی هرات  پافشاری کرد که در زمینه‌ ی مبارزه با فرهنگ زن ‌ستیزی همه مسوولیم.

از سوی دیگر، آنگونه که مسوولان اداره‌ ی امور زنان در هرات می‌ گویند، برخی از بانوان به دلیل آزار و اذیت در اداره‌ های دولتی و غیردولتی ناچار به ترک کار خود شدند.

محبوبه جمشیدی رییس این اداره گفت: بسیاری از بانوان در معرض این آزارها قرار دارند و به دلیل هراس و آسیب رسیدن به شخصیت ‌شان از شکایت کردن منصرف می‌ شوند.

او افزود: بانوانی ‌که در این زمینه شکایتی دارند، بیشتر گلایه ‌گونه دشواری خود را مطرح می ‌کنند.

رییس اداره ‌ی امور زنان گفت که هر چند آمار ثبت شده ‌ای در این‌ باره در دست نیست؛ ولی در دوره کاری ‌اش هفت با بانو ملاقات کرده که به دلیل آزار و اذیت در اداره، کار خود را رها کردند.

در کنار این، کامران علیزایی رییس شورای ولایتی هرات اشاره به این کرد که رییس جمهوری به وعده‌ های خود در زمینه‌ی دادن مسوولیت ‌های بیشتر اداره‌ های دولتی به بانوان عمل نکرده است. او این را ستم به بانوان این ولایت خواند.

ولی در این گردهمایی، مسوولان از کاهش ۷% آمار خشونت بر بانوان سخن گفتند. آن‌گونه که داده ‌ها نشان می ‌دهد، در سال روان نزدیک به چهار رخ ‌داد خشونت به گونه ‌ی رسمی ثبت شده که بیشتر لت و کوب بوده است.

با همه‌ ی این‌ ها، خشونت بر بانوان، به پدیده ‌ای چالش ‌زا در هرات دگر شده و در چند سال گذشته، مسوولان محلی کوشیده ‌اند تا با برنامه‌ های گوناگون و آگاهی ‌رسانی با این دشواری مبارزه کنند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb