پوهنتون هرات یکبار دیگر، فعالیتهای سیاسی در این نهاد آموزشی را ممنوع اعلام کرد. سرپرست پوهنتون این ولایت گفت: فعالیت‌های سیاسی باعث افت کیفی این نهاد خواهد شد. او رد نکرد که این فعالیتها در پوهنتون وجود ندارد. ولی از دید برخی دولت این شعار غیرسیاسی بودن پوهنتون‌ها را از کشورهای دیگر گرفته و بحث نتیجه ای نداده است.

پوهنتون هرات نزدیک به ۱۶ هزار دانشجو و بیش از ۴۰۰ استاد دارد و نهادی پرجمعیت پس از آموزش و پرورش است. سال‌ هاست که در اینجا کار سیاسی ممنوع اعلام شده؛ ولی از این باره نمی ‌شود در این نهاد آموزشی چشم پوشی کرد. اکنون یک‌ بار دیگر مسوولان پوهنتون اعلام کردند که هرگونه فعالیت سیاسی در این‌جا ممنوع است.

دکتر عبدالله فائز سرپرست پوهنتون هرات همچنین از گروه‌ های سیاسی خواست تا در این نهاد عالی آموزشی هیچ کار سیاسی‌ای نداشته باشند. او هشدارگونه گفت که اگر کسانی تندروی کنند و یا خلاف امنیت ملی کشور کاری انجام دهند، سروکارشان با نهادهای امنیتی‌ است.

ولی از دید برخی، دولت تعریف دقیقی از سیاست ندارد. سعید حقیقی نویسنده و روزنامه‌ نگار به این باور است که این شعار پوهنتون غیرسیاسی را هم دولت از کشورهای دیگر گرفته و بحث اشتباه وارد شده و نتیجه‌ ای هم نداده است.

این‌ پرسش که چرا نباید در این‌جا کار سیاسی انجام داد، سال‌هاست بازگو می ‌شود و هنوز هم نقل محافل سیاسی ‌ست؛ ولی دلیل دولت این‌ست که پوهنتون جای درس خواندن است نه کار سیاسی! چیزی که از دید آقای حقیقی پوهنتون نمی‌ تواند آدم غیرسیاسی تولید کند و در این نهاد عالی آموزشی، جای اندیشیدن است و سیاست.

https://www.facebook.com/heratpaperfb